Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklıyor Kafe Ve Restoranlar Açılacak Mı? 1 Hazirandan İtibaren Nasıl Normalleşeceğiz? Maske Zorunluluğu Kalkıyor Mu? Hafta Sonu Yasakları Kalkıyor Mu? 

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklamalarda bulunuyor!

 Türkiye'nin 2 haftalık kademeli normalleşme sürecinde sona gelindi. Corona virüs salgını kapsamında alınacak yeni tedbirlerin kararlaştırılacağı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Demokraside ve ekonomide milletimize verdiğimiz sözü yerine getirmek için canla başla çalışacağız. Cumartesi günü Çamlıca kulesinin açılışını yaptık. Şimdiden 2053 için şimdiden hazırlıklara başlamalıyız. Gençlerimize bırakacağımız en büyük miras bu vizyondur. 661 milyar lira hibe destek verdik. Türkiye Milli gelirine oranla en çok destek veren ülkelerin başında gelmektedir. Kırsal kalkınmada 925 ekonomik yatırıma hibe desteği verdik.Karada petrol bulduğumuzu milletimizle paylaşmıştık. yeni müjdeler vereceğiz. Yıl bitmeden kendi aşımıza kavuşacağız. Sadece ciddi sınırlamalar ile hizmet vermeye çalışan esnaflarımız olduğunu biliyoruz. Düğünden genel kurulula toplu etkinliklerin yapılmamasının sıkıtınsını biliyoruz. Tek gayemiz ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak. 2 haftada vaka sayılarındaki azalma önemli ölcüde sürüyor olması. kademeli normaleşmenin yeni adımları ile ilgili istişareleri gerçekleştirdik. Sınırlarımızı kapatarak. Kendimizi tamamen soyutlayamayız"

Yarın başlıyor...

Kademeli normalleşmede ikinci aşama yarından itibaren başlıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi

kağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. 

RESTORAN VE KAFELER'DE SON DURUM.

Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir. Üniversiteler 13 Eylül'de açılıyor. 

son dakika açıklaması üniversiteler açılıyor mu?

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.  Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. 

Nikahlar kıyılabilecek mi? 


Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.