Eskişehir'de Avukatlar Günü töreni gerçekleştirildi

5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle Eskişehir Adliye binası önünde tören gerçekleştirildi. Törene Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kazım Kurt da katıldı.

CANLI YAYIN 05.04.2021, 12:29
banner232

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle gerçekleştirilen törende Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz bir konuşma gerçekleştirdi. Baro Başkanı Elagöz:"Geçmiş yıllarda coşkuyla kutladığımız Avukatlar gününü, artık bir coşkuyla kutlayamıyoruz. Çünkü her geçen gün tüketiliyoruz. İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşımız Av.Ersin Arslan görevi başında katledildi. Birkaç gün önce Manisa Barosuna kayıtlı meslektaşımız Av.Muhammed Halil Yavuz intihar etti. Bu insanlar henüz 27 yaşındaydı. Büyük hayallerle başladıkları meslek yaşamlarına ve hayatlarına uzanan kirli eller ve başta ekonomik sebepler olmak üzere , meslek icrasında karşılaştıkları sorunlar, meslektaşlarımızı bizden kopardı. Öncelikle hayatını kaybeden meslektaşlarıma bir kez daha Allah’tan rahmet , tüm avukat camiasına başsağlığı diliyorum" Dedi. 

Konuşmasının devamında Elagöz:"Bu ölümler ne ilk ne de son olacaktır. Bu nedenle üzgünüz. Bu sistemi inşa edenler, tüm ölümlerin asıl sorumlularıdır.
Bu yıl Avukatlar Günü'nü, avukatlara yönelik her türlü fiziki ve psikolojik saldırıların vahim boyutlara ulaştığı, bağımsız savunmayı temsil eden avukatların yok sayılmaya, yargının kurucu unsuru olduğunun unutturulmaya çalışıldığı, gerek yasal düzenlemeler gerekse de fiili uygulamalarla mesleğin icra edilemez hale getirildiği bir ortamda karşılıyoruz.
Temelinde 'savunma hakkı' ve 'hak arama özgürlüğü' olan avukatlık mesleği arabuluculuk ve uzlaştırmacı gibi kavramlarla parasal çıkarlar ve piyasa kuralları öne çıkarılarak yeniden yapılandırılmaktadır. Bu yapıyla halkın yargıya erişimi ve adil yargılanma hakkı da bu şekilde ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.
Sayısı yüzotuzbeş’leri  geçen Hukuk fakülteleri ve buradan yeterli eğitim verilmeden mezun edilen binlerce hukukçu hakim, savcı ve avukat olarak meslek icrasına başlarken Türk yargısı da her geçen gün kan kaybetmektedir. Marifet hukuk fakültesi açmak değil, nitelikli hukukçular yetiştirmek olmalıdır.
Her yıl tekrar ettiğimiz ve artık tekrar etmekten yorulduğumuz meslek sorunları maalesef çözülmediği gibi , her geçen günde bu sorunlara yenileri eklenmektedir. 
Bunun temel nedeni, fiili gerçeklikten uzak yürütme erkinin   ve yargı bürokrasisinin, baroların görüş ve önerilerini dikkate almayan ve ısrarla almak istemeyen bir anlayışı sürdürmesidir. Her gün sahada olan ve tüm yargısal sorunları yaşayan avukatların ve onların meslek örgütü baroların görüşleri sorulmadan yapılan her yeni düzenleme amacına hizmet etmemektedir. Etmesi de mümkün değildir. Avukatlar ve onların meslek örgütleri olan barolar her zaman hukukun ve adaletin yanında olmuşlardır. Sistemsel sorunlara bu kadar eleştirel yaklaşmamızın en temel sebebi de adalete olan inancımızdır. " İfadelerine yer verdi.

Siyaset yargıya müdehale etmekten vazgeçmelidir diyen Mustafa Elagöz:"Ülkemizde bir süredir yargı reformları adı altında çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda, sorunu her gün yaşayan avukatlar ve onların meslek örgütü olan barolar neden yer almadı? Neden bizleri de bu çalışmalara dahil etmediniz? Çağırdınız da gelmedik mi?   Yapılan bunca hukuk reformundan bugüne kadar nasıl bir sonuç aldınız? Bu reformlarla yargılamaları mı kısalttınız? 
Adalete erişimi mi kolaylaştırdınız? Yargıyı mı bağımsızlaştırdınız? Hakimler üzerindeki baskınızı mı kaldırdınız?  Mahkemelerden doğru kararlar çıkmasının yolunu mu açtınız? Mahkemelerdeki dava ve dosya sayısını mı azalttınız? 
Yargıda liyakati mi getirdiniz? Kişi hak ve hürriyetlerini mi güçlendirdiniz?  İfade özgürlüğünün önünü mü açtınız?  Artık görüş ve kanaatinden dolayı insanların yargılanmasının yolunu mu kapattınız? 
 Toplumun adalete olan inancını %20 lerden %100 lere mi çıkarttınız?  Hangisini yaptınız? Gerçeklerle örtüşmeyen reformlarınızla yargı sistemini her geçen gün içinden çıkılmaz bir hale soktunuz.

Yaptıklarınızla en büyük sıkıntıyı da biz avukatlara yaşattınız. İşyerimiz olan adliyelerde artık doğru kararlar alamaz hale geldik.  Gün içindeki uzun duruşma sırası beklemeleri, bunlara karşı bir çözüm üretmemenizin yanında , takip açarken bile keyfi uygulamalarınız ile krizlere sebep oldunuz.  Denetimden yoksun bir mekanizma yarattınız. Bizleri  her gün fiili gerçekliklerden uzak, hayatında adliyeye uğramamış bürokratların  masa başında hazırladığı genelgeleriniz ile  iş yapamaz hale getirdiniz. Avukatları hakimlerle, savcılarla ve memurlarla karşı karşıya getirdiniz. İşte adalet teşkilatının geldiği son durum bu!" şeklinde konuştu. 

Lütfen adaletin ayarını daha fazla bozmayın!  diyen Elagöz: “Ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni de tartar” sözüyle sözlerime burada son verirken, sorunların konuşulmadığı, gerçek bir kutlama havasında kutlayacağımız Avukatlar günü kutlamalarını görmek dileğiyle “ hukukun işlemediği ülkemizde hukuka ve adalete inancını kaybetmeyerek zor şartlar altında mücadele eden tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum. “HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT”  şeklinde sözlerine son verdi.  

Eskişehir Barosunun Eskişehir Adliye binası önünde gerçekleştirdiği '5 Nisan Avukatlar Günü'  töreni fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskiṣehirli İş Adamları Ve siyasetçiler Sizce Eskişehirspor’a Yeterince Sahip çıktı mı?
Eskiṣehirli İş Adamları Ve siyasetçiler Sizce Eskişehirspor’a Yeterince Sahip çıktı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@