Kabine toplantısı sona erdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonların beklediği açıklamayı yapıyor.  Yeni normalleşme adımları için gözlerin çevrildiği Beştepe'deki kabine toplantısı 3,5 saat sürdü.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan :" Görüşmeler yapıcı bir iklimde geçti, Sayın Biden ile görüşme yüz yüze ilk temas olması anlamında önemliydi. Türkiye NATO'ya karşı sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz yerine getirmiştir. NATO Zirvesi boyunca gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde dayanışma ruhuna vurgu yaptık. İyi terörist kötü terörist anlayışının ne kadar çarpık olduğunu bir kez daha ilettik. DAEŞ'e karşı tek gerçek mücadeleyi Türkiye'nin yaptığını hatırlattık. Yakın bölgemizde son 10 yılda yaşanan hadiselerle NATO'nun güvenilir şemsiye konumunu sergileyemediğini gördük."

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden ile görüşmeleri ile ilgili :" Görüşmelerin tamamının olumlu ve yapıcı bir havada geçtiğini belirtmek isterim. Bir araya geldiğimiz tüm liderlerle, işbirliğinin geliştirilmesi hususunda mutabık kaldık. Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile doğrudan temasları sıklaştırma kararı aldık."  İfadelerini kullandı.

Azerbaycan görüşmeleri

Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu

 Cumhurbaşkanı Erdoğan :"Azerbaycan'ın hep yanıda olduğumuzu hep yanında olacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. Azerbaycanlı kardeşlerimizin samimiyeti bizi çok mutlu etti .Salı günü sabaha yakın, Bakü'ye ulaştık. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile işgalden kurtarılan Şuşa'ya hareket ettik. Batı'ya gelin lütfen Karabağ'ı görün dedik. Minsk Üçlüsü'nün özellikle burayı görmesi lazım. Kim 30 yılda burayı ne hale getirmiş görün. Tarihi ve kültürel eserlerin, ağaçların yakılıp yıkıldığı bu güzel coğrafyanın ayağa kaldırılmasına bizzat şahit oldu. Yolların açılmaya, tünelerin açılmaya başladığı bu bölgenin en geç 1 yıl içinde yeni bir çehreye kavuşacağına inanıyorum. Sayın Aliyev'de bu kararlılığı gördüm. Şuşa'da Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevincine ortak olduk. Ardından Cıdır Düzü'nde eşsiz bir manzaranın eşliğinde Azerbaycanlı gençlerimizin etkinliğini izledik. Azerbaycan tarihine damga vuran birçok isim Şuşa'dan çıkmıştır. İnşaallah bu güzel şehir, işgalden kurtarılan Karabağ ve Azerbaycan toprakları kısa sürede mamur edilecektir. Şuşa ile birlikte, Fuzuli, Kelbecer, Hocavend şehirleri de aynı şekilde hızla mamur edilecektir. Karabağ'a yeniden hayat vermenin yanında, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bir daha böyle felaket yaşamaması için "Bir Millet İki Devlet" anlayışıyla hareket ediyoruz."

Korona virüs ile mücadele 

Cumhurbaşkanı Erdoğan :"Sanayi üretimiz yükselişini sürdürüyor. Sanayi sektörün kayıtlı istihdam tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz ayında en uygun yem satışlarını başlatıyoruz. Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz bugün itibaren aşı sayısı 43 milyona ulaştı. 30 yaşa kadar indirdiğimiz aşılama faaliyelerini son hızıyla sürdürdüreceğiz. Biz birliğimize kardeşliğimize sahip çıktıkça üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. 1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırıyoruz. Şehir içi ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları kalkıyor. Hes kodu uygulaması yangınlaştırılarak devam edecek"

İşte merak edilen kararlar açıklandı

1 Temmuz'da kısıtlamalar kalkıyor!

- Sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırıyoruz - Müzik kısıtlamaları 24.00'e çekiyoruz. - Şehirlerarası seyahat ile şehir içinde toplu taşımada sınırlamalar kaldırılıyor.

- Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesaiye geçiliyor.