Besicilerden çağrı: "Dişi danaların kesilmesi yasaklanmalı"

Ardahanlı besici Cavit Çomak, geçen yıl kuraklık nedeniyle kaba yemde sıkıntı yaşandığını, Ardahan genelinde üreticilerin hayvanlarını elden çıkarmak zorunda kaldığını belirterek, büyükbaş hayvan sayısında ciddi düşüş olduğuna söyledi.

EKONOMİ 23.03.2022, 20:12 23.03.2022, 20:25
Besicilerden çağrı: "Dişi danaların kesilmesi yasaklanmalı"
ARDAHANLI BESİCİ CAVİT ÇOMAK: “BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISINDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR, DİŞİ DANAYA DAHA FAZLA DESTEK VERİLMELİ”

Çomak Besicilik Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çomak, besicilik sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklama yaptı. Ardahan'ın temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu kaydeden Çomak, şunları söyledi:

“DİŞİ DANANIN KESİLMESİ YASAKLANMALIDIR”

“Bölgeyi çok iyi biliyorum, yıllardır Ardahan’da hayvan alım satımı ve besicilik yapıyorum. Bana göre dişi dananın kesilmesi yasaklanmalıdır, çünkü kesime giden her dişi dana hayvancılığın bitmesine neden olmaktadır. Aslında Tarım Bakanlığı, dişi danayı besleyip büyüten her çiftçiye daha fazla destek sunmalıdır. Bu durum Ardahan için büyük bir sorundur. Yetkililer, üreticileri dişi dana konusunda bilgilendirmeli, özellikle Kurban’da dişi hayvanların kurbanlık edilmemesi konusunda duyarlı olmamız gerekmektedir."

“ÜRETİME DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ”

Ardahan’da et fiyatlarının yüksek olmasının temel nedeninin besiciliğe önem verilmemesinden kaynaklandığını belirten Çomak, “Türkiye hayvan ithalini kesti, üreticiler rahat nefes alacağı sırada bu sefer girdi maliyetleri arttı ve eskisi gibi artık hayvancılık yapılmadığına şahit olduk. Bölgemizde hayvan ıslahının iyi noktada olduğunu gözlemliyoruz. Sonuç olarak üretime daha çok önem vermeliyiz. Hayvan sayısında güncelleme yapılmasını istiyoruz. Hayvan sevkinden yaşanan aşı zorunluluğuna ise kalıcı bir düzenlemenin yapılması halinde hayvancılık sektöründe ciddi bir canlanmanın olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:51
Güneş 05:35
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:14
Yatsı 21:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@