Euro 9 liranın altına indi! İşte döviz piyasalarında son durum

Ekonomi yönetiminin değişmesi ve ardından TL dolar karşısında %10 değer kazanırken, euro/TL de bugün 9 liranın altını gördü.

EKONOMİ 13.11.2020, 09:43
Euro 9 liranın altına indi! İşte döviz piyasalarında son durum

Önümüzdeki hafta uzun bir aradan sonra ihracına yeniden başlanacak 10 yıllık tahvilde düşüş 200 baz puana ulaşırken, bankacılık hisselerindeki yükseliş ise %20 civarında.

Piyasalar ekonomi yönetimindeki değişimin bugüne kadar sadece söylemlerle yapıldığını ve sözlü yönlendirilmede geçmişe kıyasla “ciddi bir başarı” da sağlandığını düşünüyor.

  • DOLAR

    7.6424(%-0.57)

  • EURO

    9.025(%-0.73)

Bunun TL varlıklardaki değer kazancı ile ortaya konduğu görülüyor. Öte yandan bu söylemlerin hayata geçmesi için ilk kritik dönemeç 19 Kasım’daki Merkez Bankası’nın faiz kararı olarak görülüyor.

Reuters’ın hâlâ beklentileri toplamaya devam ettiği anketinde Ağbal başkanlığında ilk PPK’da politika faizinin 475 baz puan artışla %15’e yükseltilmesi bekleniyor.

Bu, TCMB’nin politika faizini %10.25’ten %15’e yükseltmesi anlamına gelirken; hali hazırda gecelik faizlerin %14.75, ağırlıklı ortalama fonlama faizinin %14.36 olması nedeniyle pratikte sınırlı bir faiz artırımı anlamına geliyor. Ancak yine de piyasalar bu kararı, söylemlerin ardından ilk önemli sınav olarak görüyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kazım Kurt'un Odunpazarı'nda BARLAR SOKAĞI Projesini destekliyor musunuz ?
Kazım Kurt'un Odunpazarı'nda BARLAR SOKAĞI Projesini destekliyor musunuz ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@