İşte dolar ve piyasalarda son durum

AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı yönünde sinyallerin artmasıyla dün 7,85'in üzerini gören dolar/TL, bugün güne 7,85'in hemen altındaki seviyelerden başladı.

EKONOMİ 10.12.2020, 10:34
İşte dolar ve piyasalarda son durum
banner232

Dolar/TL hafta başından bu yana 7.8 etrafında izlediği seyri korurken, bugün uluslararası piyasalar ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasında ek gevşemeye gidebileceği faiz kararı izlenecek.

Bugün yurt içinde 10.00’da açıklanacak eylül dönemi işsizlik verisi, yurt dışında 15.45’te açıklanacak olan ECB’nin ek varlık alımlarını açıklayabileceği para politikası kararı ve 16.30’daki ABD kasım enflasyonu ve haftalık işsizlik maaş başvuruları verileri izlenecek.

  • DOLAR

    7.8242(%0.11)

  • EURO

    9.4407(%-0.25)

  • ALTIN

    460.22(%-2.1)

DOLAR DÜN AB’NİN TASLAK METNİYLE DALGALANMIŞTI

Dolar/TL dün Avrupa Birliği devlet başkanları zirvesinin taslak metninden sonra dalgalandıktan sonra tekrar yatay seyre geçti. Enflasyonun Kasım ayında %14 aşarak beklentilerin üzerine çıkmasının ardından Merkez Bankası’nın yeni bir faiz artışına gideceği beklentileri de TL’ye destek sağlıyor

Ancak salgının ekonomik aktiviteyi baskıladığı bu dönemde yeni faiz artışlarının istihdam ve ekonomik aktiviteye 2021’de yaratacağı olumsuz etkiler de sorgulanıyor.

Dün Reuters’da yer alan Avrupa Birliği devlet başkanları zirvesinin taslak açıklama metnine göre liderler Akdeniz’deki ihtilaflı alanda sondaj faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle Türkiye’ye hedefli ek yaptırım hazırlanması konusunda uzlaşırken, yaptırımların başlatılmasının Mart ayında olması ele alınıyor. Zirve bugün başlayacak ve metin üzerinde müzakereler devam ediyor.

Taslak metinin ardından 7.8530 ile 7.7945 arasında dalgalanan dolar/TL daha sonra 7.83’lü seviyelerden işlem gördü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@