Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mali açıdan 2020 yılını nasıl geçirdi? Belediye Meclisi Toplantısında 17 Gündem maddesi görülüşüldü.

Alpu yolu ile Gülizar Sokak kesişimde yer alan Belediye Hizmet alanına Lunapark ve sirk alanına ilişkin Ankara Bölge idare Mahkemesine 5. İdari Dava Dairesini kararı uyarınca hazırlanan 1/ 5000 ölçekli plan değişikliği ile ilgili imar ve Bayındırlık komisyon raporu, ile ilgili  gündem tartışılıyor. 

AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Birsen, Mahkeme kararı kesinleşmediği için ilgili gündem maddesine karşı oy kullandıklarını ifade etti.

Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu

 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi  2020 Mali yılı  kesin hesabı  tartışılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin 2020 yılında ne kadar borca sahip oldu. Borcların ne kadarı ödendi?  2020 Mali yılı  kesin hesabı raporu ile ilgili satır başlıkları okundu.

AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, AK Parti Grubunun ilgili gündem maddesine neden ret oyu verdiklerini açıklıyor.

AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş:" Belediyenin öz gelirleri yetersiz. Havadan uydurmadık. Veriler ölçeliğinde söylüyoruz. 2020 yılı gider bütçesi 1 milyarın üstünde, iptal edilen ödenekler gösteriyor ki gerçekçi bir bütçe yapılmamıştır. Belediyemiz kısa vadeli borçlarını ödeyememiş durumdadır. Öz gelirleri yüzde 16 oranında geride kalmıştır. Kamu kaynakları etkin ve verimli kullanılmalı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sayıştay raporundaki uyarıları dikkate alınmalı Usülsüz işlemlerden kaçınılmalı" Dedi.

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Önder, 2020 Mali yılı  Kesin Hesabına dair açıklamalarda bulunuyor. 

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Önder:" Ödenek üstü bütçe dışı harçama olamadığına rastlıyoruz. Yerel yönetimi eleştirken, merkezi yönetimi de eleştirmek gerekirir" Şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Murat Özcan, "Dünya pandemi süreciyle uğraşıyor. Dünya, Türkiye, Eskişehir, için farklı bir deneyim oldu. Pandemi dönemi ile ilgili belediyelerin hiç rolü yokmuş gibi değerlendirmeler yapıldı. Belediyeler önemli roller alabileceği fırsat olabilirdi. Ya iyi bir plan yapılmadı, ya da bütçe iyi ayarlanmadı.2018 112 milyon bütçe açığı verilmiş, 14 bin lira kadar bütçe fazlası verilmiş, 2019 seçim yılında bütçenin 3'te 1'i oranında açık verilmiş. Pandemiden dolayı bütçede gerileme yok. Gelirleriniz de düşüş olmamış gelirin yüzde 83'ünü devlet karşılıyor. Pandemi var diye devletimiz en ufak tasarufta bulunmamış, fazlası verilmiş. Pandeminin ağır hissedilği yılda kültür giderinin izaha ihtiyacı vardır. Belediye gelirleri artırılmalı, Halkımıza hizmet için ne getirirseniz getirin oy birliği ile geçireceğiz, Müzisyenlere yapılacak yardımlar dolayı gurur duydum"

Canlı yayınla takip ettiğimiz toplantıda gergin anlar yaşandı! AK Parti Grubu Belediye Meclis üyeleri CHP'li Mustafa Önder'in esnaf destekleri ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. 

CHP'li Belediye Meclisi Üyesi İbrahim Arslan:" Türkiye'nin gerçeklerinden bahsedeceğim. Tahmini bütçe yapıyorsunuz, yasa hükmü gereği kullanılmayan ödenekler iade edilir. Benim yüreğim yanıyor biz bu faizi neden ödüyoruz!" Şeklinde konuştu. 

AK Partili Meclis üyesi Mustafa Birsen ile CHP'li İbrahim Arslan arasında gergin anlar yaşandı. 

CHP'li Belediye Meclisi Üyesi İbrahim Arslan:" Gelirlerde azalma yok denildi. İlan reklam gelirleri, mülkiyet gelirlerinde pandemiden dolayı azalma olmuştur. 100 yılda bir gelebilecek bir salgın geldi, tüm bunları salgından ayrı düşünemeyiz" Dedi.

2020 Mali yılı  kesin hesabı oy çokluğu ile kabul edildi. 2020 yılı gelir cetveli de AK Parti Grubunun ret oylarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Son yapılan oylama ile toplantı sona erdi.