banner209

Ataç'ın Erdoğan'a hakaret davasında yeni karar

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç hakkında, 9 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile açılan dava ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı... 

banner187
ESKİŞEHİR HABER 05.09.2020, 15:19
Ataç'ın Erdoğan'a hakaret davasında yeni karar

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan olduğu dönemde hakaret iddiasıyla açılan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar uzanan davadan beraat ettiği açıklandı. 
Tepebaşı Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ahmet Ataç'ın 9 yıl önceki bir konuşması nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının suç duyurusu üzerine, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Ataç hakkında “hakaret” suçundan dava açıldığı, Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2012’de, Ataç’ı bu suçtan mahkum ederken 7 bin 80 TL adli para cezası verildiği belirtildi. 

banner202

Kesinleşen bu karar AİHM’ne taşınırken 2019’da alınan kararda, “Başvurucunun, partisinin siyasi bir etkinliği sırasında dönemin başbakanını hedeflediği konuşmasında, özellikle başbakanın tutumunu ve eski siyasetçiler hakkında yaptığı eleştirilere karşı bu cümleyi sarf etmiştir. Mahkeme, sulh ceza mahkemesinin kararında uygun gördüğü bu gerekçenin, mahkemenin somut vakada, başvurucunun ifade özgürlüğü hakkı ile karşı tarafın özel hayata saygı hakkı arasında, içtihada yerleşik bütün uygun kıstasları göz önünde bulundurarak yerinde bir denge kurma incelemesi yaptığını tespit etmeyi mümkün kılmadığına işaret eder. Mahkeme, kararın tatminkar deliller sunmadığını kaydetmektedir” denildiği belirtildi. 

AİHM kararı sonrası mahkemeden yargılamanın yenilenmesi talep edildi. Yenilenen yargılama sonrasında AİHM kararı uyarınca, Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Ataç’ın beraatine karar verdiği ifade edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@