Eskişehir - Bilecik Tabip Odası: "Bir haftada 7 sağlık çalışanı... Farkında mısınız?"

Eskişehir - Bilecik Tabip Odası: "Bir haftada 7 sağlık çalışanı... Farkında mısınız?"

ESKİŞEHİR HABER 16.10.2020, 11:23 16.10.2020, 11:38
Eskişehir - Bilecik Tabip Odası: "Bir haftada 7 sağlık çalışanı... Farkında mısınız?"

Eskişehir - Bilecik Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, "Gene canımızı çok acıtan bir kayıp yaşadık, Aydın Tabip Odası Başkanı Kadın Doğum Uzmanı Dr. Esat Ülkü'yü 12 Ekim günü covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettik" denildi. 

"Son bir haftada 7 sağlık çalışanımızı yitirdik"
Açıklamada, "Son 1 haftada 7 sağlık çalışanımızı yitirdik. Her güne korku, endişe ve gerekenin yapılmaması nedeniyle bu gün kimleri, hangi arkadaşımızı kaybedeceğiz diyerek başlıyoruz. Tabi ki endişelerimiz ve çabalarımız sadece kendimiz için değil. Her gün Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettiğimiz onlarca yurttaşlarımız için de üzgünüz, pandemi riskiyle karşı karşıya olan halkımız için de endişeliyiz" dedi. 

"Sağlık çalışanları gerçek anlamda tükeniyor"
Açıklamada, "Pandeminin 7. ayını bitirdiğimiz şu anda sağlık çalışanlarının tükenmişliği had safhadadır. Bizler tükeniyoruz diye haykırırken sadece yorulduğumuzu, anlaşılmadığımızı, sözlerimizin hiçe sayıldığını, bilimsel verilerle pandeminin yönetilmediğini söylemiyoruz. Sağlık çalışanları olarak gerçek anlamda tükeniyoruz, azalıyoruz. Pandemide 52 hekim arkadaşımızı, toplamda 110 sağlık çalışanını kaybettik. Sağlık hizmeti verirken hastalandığımız, öldüğümüz Covid-19 hastalığının Kanada, Belçika, Güney Afrika, Malezya,  Almanya' da ve diğer 130 ülkede olduğu gibi Dünya Çalışma Örgütü İLO' nun da önerdiği gibi bizler için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. Acımız tarifsiz olsa da biz hekimler her zaman olduğu gibi görevimizin başında özveriyle çalışıyoruz. Ancak yaşadığımız tükenmişliğin, yaşanan sorunların görülmesi ve çözüm üretilmesi gerekmektedir. Yaşamazsak yaşatamayız" ifadeleri yer aldı. 

"Başka kayıplar olmasın diye vefa borcumuz"
Açıklamad ayrıca, "Türk Tabipler Birliği ve Eskişehir Bilecik Tabip Odası olarak salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşmanın evrensel, yasal ve etik sorumluluğumuz olduğunun bilinciyle çalışmayı sürdüreceğiz. Covid-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı unutturmamak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz" denildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@