Eskişehir'de 70 milyon liralık enerji projesine onay

Eskişehir'de Odunpazarı'nda Çavlum ve Sevinç mahalleleri arasındaki alanda yaklaşık 70 milyon liraya Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Tesisi yapılması planlanıyor. Projenin üretim alanı da Cumhurbaşkanlığı kararıyla onaylandı.

ESKİŞEHİR HABER 05.05.2020, 11:45
Eskişehir'de 70 milyon liralık enerji projesine onay

Eskişehir'de, Noventek Enerji tarafından, Odunpazarı'nda Çavlum ve Sevinç mahalleleri arasında bulunan alanda yapılması planlanan Eskişehir Biyogaz Enerji Santrali projesinin uygulanacağı alan enerji üretim tesisi alanı olarak belirlendi ve kararın Cumhurbaşkanlığı tarafından da onaylandığı belirtildi. EskisehirHaber.com'un edindiği bilgilere göre, projenin geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 milyon liraya mal olacağı ifade ediliyordu. 

104 bin metrekarelik tesis
Noventek Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin Odunpazarı'nda Çavlum Mahallesi'ndeki alanda hayata geçirmeyi planladığı "Eskişehir Biyogaz Enerji Tesisi ve Gübre Üretim Tesisi" projesinin toplamda 104 bin 891 metrekarelik bir alanda uygulanacağı ifade ediliyor.

 

Hayvan dışkı ve atıklarından elektrik üretilecek 
Proje kapsamında, büyükbaş hayvan (besi ve süt ineği) dışkısı, tavuk dışkısı, tarımsal kaynaklı atıklar, sera atıkları, peyniraltı suyu, şeker fabrikası atıkları (şilempe, melas vb.), mezbane kesim atıkları kullanılarak uzun vadede 3,002 MWe/3,080 MWmkurulu gücünde elektrik üretileceği belirtiliyor. 

İşte projenin yapılacağı alan... 


75 kilometrelik alandan atıklar toplanacak 
Tesiste 1,540 MWm/1,501 MWe kurulu gücünde 2 adet gaz moto bulunacaktır.Bu kurulu güç değerine toplam 823ton/gün organik atığın işlenmesi sonucu ulaşılacak. Bu atıklardan büyükbaş atıkları yaklaşık 20 km yarıçapındaki bir bölgeden, kanatlı hayvan atıkları ile yaklaşık 75 km yarıçapındaki bir bölgeden karşılanması planlanıyor. 

Kapasitesinin artırılması da planlanıyor 
Projeyle ilgili planlama ve raporda ayrıca ileride kapasite artışının da planlandığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: "ÇED süreci aşamasında, projenin kapasitesi 5,335 MWe/5,475 MWm/5,895 MWt olarak ele alınarak çevresel değerlendirmesi de önlisans kapasitesinin de üzerinde bir değer ile yapılmıştır. Mevcut durumda, projenin kurulu güç kapasitesi 3,080 MWm/3,002 MWe olduğu için, ÇED kapasitesine de çıkılması söz konusu değildir. Mevcut mevzuatlar ve lisans yönetmeliği de kapasite artışında enerji teşviki ve devlet alım garantisi vermemektedir. Ancak, ileride proje sahasının bulunduğu bölgede hayvancılık faaliyetlerinin artması, kapasite artışına ihtiyaç duyulması ve enerji üretimi ile ilgili mevzuatların da kapasite artışını teşvik etmesi durumunda, ÇED iznindeki kapasiteye çıkılması değerlendirilebilir" 
 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?

ESKİŞEHİR HABER

Uzun yıllardır Eskişehir’in çok okunan ve takip edilen haber sitesi olma başarısı yakalayan Eskisehirhaber.com Ocak ayında 33 milyondan fazla kişiye ulaşarak yinelenmesi oldukça zor bir başarıya imza atmıştır. Eskişehir ve çevre illerinin yanı sıra Avrupa’da yaşayan Türklerin de oldukça yoğun ilgi gösterdiği haber platformumuz imzasını attığı birbirinden farklı haberler ve canlı yayınlarla da farkını ortaya koymuştur. Eskisehirhaber.com teknolojinin gelişimine ve çağa ayak uyduran vizyonu ile her geçen gün kendini geliştirmeye de devam etmektedir.
Sitemizde Eskişehir haberlerinin yanı sıra Eskişehirspor haberleri, Türkiye'den gelişmelerin yanı sıra siyasi ve yaşama dair haberlere de yer verilmektedir. Bu bağlamda hiç bir siyasi düşünceye veya hiçbir kimseye taraf olmadan yolumuza ilerlerken sadece tarafımızın Eskişehirspor olduğunu ilk günden beri vurgulamayı sürdürmekteyiz.
Habercilik anlayışımız hızlı,doğru ve güncel gelişmeler ışığında olup, okurlarımıza ve takipçilerimize teyit edilmiş en doğru haberi ulaştırmanın çabası içerisindeyiz. 
Eskişehir ve Eskişehirspor haberlerini takip eden muhabirlerimizin 24 saat haber peşinde koşmaktadır. Eskisehirhaber.com haftanın her günü yaklaşık 20 saat haber akışını kesintisiz sürdürerek hizmetini sürdürmektedir.Facebook, Instagram ve Twitter platformlarında uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren haber platformumuz sürekli artış gösteren takipçilerin de sesi olmaktadır. Bu platformlar üzerinden seslerini bize ulaştıran takipçilerimizin haber değeri taşıdığını düşündüğümüz düşüncelerini ve taleplerini şehrin ileri gelenlerine ulaştırarak umudu olmaya çalışıyoruz. Sokak röportajları ile Eskişehir halkının düşüncelerini dile getirebilen nadir haber platformlarından birisi de Eskisehirhaber.com’dur. Güncel gelişmeleri Eskişehir halkına sorarak onların düşüncelerini milyonlara ulaştırma fırsatı sağlıyoruz.Eskisehirhaber.com kurulduğu 2017 yılından bugüne Eskişehir Haber ve Eskişehirspor Haberleri konusunda gerek aldığı ödüllerle gerekse de habercilik anlayışıyla alanında lider olduğunu defalarca kanıtlamış ve kanıtlamış isimleri bünyesinde barındırmaktadır.

Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@