Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı kapatılamaz

Uçuşların Kütahya Zafer Havalimanı'na yönlendirmek istemesiyle Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın işlevsiz hale getirilecek olmasına tepkiler devam ediyor. Vatandaşlar, "Hasan Polatkan Havalimanı kapatılamaz" dedi.  

ESKİŞEHİR HABER 25.03.2022, 22:29 31.03.2022, 14:08
Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı kapatılamaz

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek, uçuş operasyonlarını Kütahya Zafer Havalimanı'ndan yapmaları konusunda talimat vermesi Eskişehir’de protesto edildi.

Havalimanının kapatılmaması sorununa hem iktidar hem de muhalefet partisi kanadından tepki geldi. Avrupa Birliği Kültür ve Dayanışma Platformu öncülüğünde çok sayıda vatandaşın da katılımı ile Sıcak Sulardaki Kent Konseyi önünde bugün eylem düzenleyen vatandaşlar, "Hasan Polatkan Havalimanı kapatılamaz" dedi.  

"SANAYİ VE EKONOMİYE ZARAR VERECEK"

Avrupa Platformu Başkanı Sebahattin Tetik, bir zulme itiraz etmek için toplandıklarını belirterek, "Eskişehir’in sanayisine, ekonomisine zarar verecek, özellikle gurbetçi hemşerilerimizi oldukça mağdur edecek Hasan Polatkan Havalimanı’nın uçuşlara kapatılması girişimini şiddetle kınıyoruz" dedi. Hasan Polatkan Havalimanı'nın, 1989’da ‘Anadolu Havalimanı’ adıyla hava trafiğine açıldığını ve Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun eğitim faaliyetleri için kullanıldığını ifade eden Tetik, havalimanının çevre illere de hizmet verdiğini söyledi. Bu havalimanını, 2007 yılında işletme ruhsatı aldığını belirten Tetik şunları söyledi:

"Bu havalimanında verilen hizmetler, Eskişehir için bir nimet niteliğinde. Eğitim uçuşları yapılıyor, VIP uçuşlar yapılıyor, hava taksi ve ambulans uçuşları yapılıyor, tarifeli ve tarifesiz iç hat ve uluslararası yolcu taşımacılığı hizmeti yapılıyor. Yani bizim havalimanımız, birçok havalimanından daha avantajlı ve faydalı. Bizim Brüksel uçuşları 2005 yılında başladı. 2012 yılında umre uçuşları, 2016 yılında ise hac uçuşları başladı. Eskişehir bu uçuşları başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor ve vatandaşlar çok memnun. Ama Zafer Havalimanı’nı kurmak gibi bir hataya düştükleri gibi yine hataya düşüyorlar.

"ESKİŞEHİR'İ CEZALANDIRMAKTIR"

Eskişehir-Afyonkarahisar arasının 135 kilometre, Eskişehir-Emirdağ arasının 111 kilometre, Zafer Havalimanının ise Emirdağ’a 131 kilometre, Eskişehir ile Zafer Havalimanının arası ise 125 kilometre. Buradan iddiayla söylüyorum ki Eskişehir’de hac ve umreye gidecek vatandaşlarımız Zafer Havalimanı’nı kullanmaz. Gurbetçi hemşerilerimiz ise hiç kullanmaz. İstanbul’dan binerler yine İstanbul’a inerler. Geçmişte de bu böyle olmuştur. Yani burada hata başka bir hata ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Brüksel-Eskişehir arasında her hafta 4 gidiş ve 4 geliş uçuşlar yapılmaktadır. Yaz aylarında bu uçuşlar haftada 30’lu sayılara çıkmakta. Bakın sadece 2021 yılında, yurtdışı uçuşlarda, 99 bin 987 yolcu taşınmıştır. Eğer Hasan Polatkan Havalimanı uçuşlara kapatılırsa, bu durum Eskişehir halkına zulmetmektir, gurbetçi hemşerilerimize zulmetmektir, Eskişehir’i cezalandırmaktır.

"BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN"

Havalimanımızı kapatma kararı alanlar, halkımızdan geri dönüş aldılar mı? Sanayiyi temsil eden kurumlardan görüş aldılar mı? Elbette almadılar. Hata yapıyorlar. Uçuşların kapatılması demek, Eskişehir’e her yıl gelen 10 binlerce gurbetçi vatandaşımızın yaptığı ekonomik katkının da uçup gitmesi demek. Öte yandan, ihracat rakamlarıyla övünen Eskişehir için uçuşların kapatılması sanayimiz için ağır sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca Eskişehir bir havacılık kentidir. Havacılık şehrinde uçuşları kapatmak ne yaman çelişkidir. Buradan Avrupa Platformu olarak yetkililere çağrı yapıyoruz: Hasan Polatkan Havalimanı’nı kapatmayın, tamiri imkansız zararlar doğuracak bu yanlıştan biran önce vazgeçin."

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:28
Öğle 13:00
İkindi 16:56
Akşam 20:23
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@