İnsanlar Artık Dijital Arşivi Tercih Ediyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi fotoğraf teknisyeni Fatih Üre, fotoğrafçılığın günden güne daha maliyetli bir hobi olmaya başladığını belirterek, "fotoğraf albümleri artık yerini dijital belleklere bıraktı" dedi.

ESKİŞEHİR HABER 26.04.2022, 13:14
İnsanlar Artık Dijital Arşivi Tercih Ediyor
İNSANLAR ARTIK DİJİTAL ARŞİVİ TERCİH EDİYOR

Teknoloji şirketleri tarafından piyasaya sunulan son model dijital fotoğraf makineleri, nostalji sever fotoğraf tutkunlarını analog makinelerden vazgeçiremiyor ve sosyal medya uygulamaları dolayısıyla yediden yetmişe insanlarda fotoğraf çekme merakı giderek artıyor. Analog makinelerde kullanılan bir adet film fiyatlarının en az 120 liradan başladığını ifade eden fotoğraf teknisyeni Fatih Üre, “Analog makine ile yapılan fotoğrafçılık artık maliyetli bir hobi olmaya başladı ve bununla beraber fotoğraf albümleri de makineler gibi dijital ortamlarda arşivleniyor” şeklinde konuştu.

“SİYAH BEYAZ RENK EFEKTLERİ, BİR NEGATİF FOTOĞRAF BANYOSU KADAR ESTETİK DURMAYACAKTIR”

İnsanların sosyal medya hesaplarında popülerleştirdiği siyah beyaz renk efektlerinin, eski filmlerdeki negatif fotoğraflardan tamamen farklı olduğunu vurgulayan Üre, “Dijital makinelerde pozlanadığınız fotoğrafın ayarını siyah beyaz efekte getirebilirsiniz veya herhangi bir photoshop programından renk tonlarını daha da koyulaştırabilirsiniz. Fakat bu işlemler hiçbir zaman bir negatif fotoğraf banyosu kadar estetik durmayacaktır. Bu gidişata nazaran belirtmem de fayda var ki, bir filme baskı yapmanın maliyeti de arttı. Örneğin; 100 adet 13’e 18 santimetre ebatlarında bir fotoğraf kartı, şu an ortalama olarak 1000 lira civarından başlıyor” dedi.

Dijital fotoğraf makinelerinde pozlanan fotoğrafların genellikle JPEG ya da RAW kalitesinde çekildiğini ifade eden Eskişehirli Fatih Üre, insanların fotoğraf albümlerini de dijital belleklerde veya hafıza kartlarında arşivlediğine dikkat çekerek, durumu şu şekilde özetledi:
“Profesyonel fotoğrafçılar çoğunlukla RAW kalitesinde çekim yaparlar ve RAW kalitesinden pozlanan bir fotoğrafın boyutu JPEG formatından daha fazladır. Yani, RAW ile çekilen fotoğrafları saklamak için daha çok alana sahip bir bellek kartı ya da hard disk edinmeniz gerekiyor ve kapasiteyle paralel olarak fiyatlar da artıyor. İnsanlar baskı veya analog makinelerdeki filmlere nazaran dijitale kaçıyor fakat bahsettiğim üzere işin bu tarafı da maliyetli diyebilirim. Eskiden basılan fotoğraflar, şeffaf bir paket içerisinde arşivlenirdi ve bu tarz arşivleme modeli daha güvenliydi. Çünkü, hard diske virüs bulaşma veya hasar alabilme gibi bir dert yoktu.”

ESKİŞEHİR HABER  İLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLERİMİZE GÖZ ATIN.
BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ
YOUTUBE -> Eskişehir Haber
FACEBOOK -> Eskişehir Haber
INSTAGRAM -> Eskişehir Haber
TWITTER -> Eskişehir Haber

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@