banner209

Jale Nur Süllü'den çevreyolu ve Alpu yolu açıklaması

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü'den çevreyolu ve Alpu yolu açıklaması...

banner187
ESKİŞEHİR HABER 10.09.2020, 20:35
Jale Nur Süllü'den çevreyolu ve Alpu yolu açıklaması

Eskişehir Kuzey Çevre Yolu ve yapımı devam eden Eskişehir-Alpu-Mihalıççık Yolu ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yazılı soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Şehir içinde kalan ve artan kapasite sebebiyle çevre yolu statüsünden çıkan eski yol can almaya devam ediyor. Her seçim dönemi iktidar partisi tarafından Eskişehir’e müjdelenen ve seçim sonrası unutulan Eskişehir Kuzey Çevre Yolu konusunda bakanlık kesin bir cevapla projenin gündemlerinde olmadığını belirtti. Her gün binlerce kişinin işine ulaşmak için kullandığı, şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı yolun ömrünü tamamladığını yetkililere anlatabilmek için daha kaç can kaybı yaşanması gerekiyor” dedi.

2014 yılında dönemin AK Parti Milletvekili tarafından Kuzey Çevre Yolu’nun Sivrihisar, Beylikova, Alpu ilçeleri ve Muttalip Mahallesi’nden geçerek Eskişehir’i İnegöl ve Bursa’ya bağlayacağını, bununla ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını söylediği açıklamanın arşivlerde yerini koruduğunu belirten Süllü, 2019 yılında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın da Kuzey Çevre Yolu ile ilgili müjde vererek 5 yıl içerisinde tamamlanacağını belirtmesine rağmen bakanlıktan gelen yazılı yanıtın “Eskişehirliler yine cezalandırılıyor mu?” sorusunu akla getirdiğini savundu. 

banner202
Jale Nur  Süllü, “Vatandaşlarımızdan kamulaştırma sorunu yaşandığına dair yoğun şikâyet alıyoruz. Yol çalışmalarının tehlike oluşturacak şekilde parça parça devam etmesi bir plansızlık olduğunu göstermektedir. Bu plansızlık yolun tamamlanma sürecinde belirsizlik yaratmaktadır. Hava şartları kötüleşmeden ve yeni kazalar yaşanmadan yolun tamamlanması temennisi içindeyiz ve süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

Eskişehir-Alpu-Mihalıççık Yolu’nun toplamda 85 kilometre olduğunu belirten CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, bu yolun sadece 39 kilometrelik kısmının bölünmüş yol olduğunu ve geri kalan yolun projesinin hala tek gidiş-tek geliş olarak projesinin mevcut olduğunu, Eskişehir-Alpu arası 39 kilometrelik kısmın tamamlanmasının ardından Mihalıççık’a kadar olan yolun bütçe imkanları doğrultusunda yapılacağı bilgisini aldıklarını söyleyerek “Bakanlık Eskişehir-Alpu-Mihalıççık yolunun 31.12. 2022 tarihinde bitirilmesini planladığını yazılı soru önergemize verdiği cevapta belirtmiş durumda. Şu aşamada Eskişehir-Alpu yolunun tamamlanma tarihi belirsizliğini korurken Mihalıççık üvey evlat olarak bir kenara itilmiştir. Alpu-Mihalıççık yolu da bir an önce bölünmüş yol olarak planlanmalı ve çalışmalara başlanmalıdır” dedi.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@