Kazım Kurt'un kumarhane yalanına tepkiler çığ gibi büyüyor

Odunpazarı Belediye meclis toplantısında Başkan Kazım Kurt'un Eskişehir'de infial yaratan kumarhane yalanına tepkiler çığ gibi büyüyor.

ESKİŞEHİR HABER 09.01.2021, 23:33 10.01.2021, 01:23
Kazım Kurt'un kumarhane yalanına tepkiler çığ gibi büyüyor

Odunpazarı Belediyesi'nin bu haftaki meclis toplantısında Odunpazarı esnafının sorunlarını ve taleplerini AK Parti grubu gündeme taşırken, Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Eskişehir’i sallayan bir iddiada bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan meclis toplantısında söz alarak yaptığı konuşmasında, tarihi Odunpazarı bölgesinde belediyenin kiracısı olan esnafın yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Çok sayıda esnafın kepenk indirmeye başladığını, esnaftan alınan kiralarda indirim yerine hiç kira alınmamasını ve belediyenin elinden gelen desteği vermesini talep ettiklerini söyledi.

Başkan Kazım Kurt: "TOBB aidat paraları ile kumarhane yapıyor"

Meclis toplantısında daha sonra esnafın durumuyla ilgili tartışılırken konuyu esnaf, sanayi ve ticaret odalarına dokunduran Kazım Kurt, " Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Esnaf odaları üyesini dinlesin. Üyelerinin sorunlarına çare arasın, biriktirdiği aidat paralarından üyelerine destek olsun. Yemedilerse duruyor. Ben size söyleyeyim aidat paralarını... Şimdi Yassıada'da kumarhane yapıyorsunuz, Bozcaada'da otel yapıyorsunuz. Buraya yazın. Kazım Kurt, 8 Ocak 2021'de söylemişti dersiniz. Odalar ve Borsalar Birliği'ne verdiniz, tüccarın, esnafın aidatları ile o işleri yapıyor" dedi.

Bu sözler üzerine Murat Özcan, "TOBB'un kumarhane açtığını mı iddia ediyorsunuz. Eğer bu işleri yapıyorsa en başta ben karşı çıkarım. Ne münasebet" diyerek tepkisini ortaya koydu.

Kurt, "Odalar ve Borsalar Birliği için söylüyorum, paralarının, aidatlarının büyük kısmı oralara gidiyor. Biliyorum, söylüyorum, araştırın. Odalar ve Borsalar Birliği'nin paraları nereye gidiyor, yatırımlar nereye yapılıyor" dedi.

Bu söylemlerin ardından mecliste tartışma çıkarken, Kazım Kurt'un Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne yönelik bu iddiası meclis toplantısı sonrasında da tartışılmaya devam etti.

Murat Özcan: "Hisarcıklıoğlu'ndan açıklama rica ediyoruz"

Meclis toplantısı sonrasında Murat Özcan, sosyal medya hesabından da bir paylaşımda bulundu. Murat Özcan paylaşımında, "Bugün Odunpazarı meclisinde Başkan sayın Kazım Kurt,TOBB’un pandemi döneminde üyelerine sahip çıkacağı bir zamanda Yassıada'da kumarhane yaptırıyor dedi. Sayın @RHisarciklioglu başkanımdan bu konuyla ilgili bir açıklama yapmasını rica ediyoruz" dedi.

ESO Başkanı Kesikbaş'tan da tepki gecikmedi

Kazanan Celalettin Kesikbaş - Eskişehir Haber - Güncel Eskişehir Haberleri  | Eskişehir Ekspres

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Kesikbaş açıklamasında; "Rifat Hisarcıklıoğlu liderliğinde TOBB ve odalarımız, ihracatın geliştirilmesi, mesleki eğitim, (81 il de 81 okul), Dış Ticaret Merkezleri, sayısız yardım destekler, krediler ile üyelerinin yanındadır.Yassıada; kumarhane değildir. Yapılan karalamaları kınıyoruz. @RHisarciklioglu" dedi.

Bir tepki de ETO Başkanı Metin Güler'den...

ETO Başkanı Metin Güler'den kredi ve vergi açıklaması - Eskişehir Haber -  Güncel Eskişehir Haberleri | Eskişehir Ekspres

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın tepki açıklaması sonrasında bir tepki de ETO Başkanı Metin Güler'den geldi.

Metin Güler, sosyal medya hesabından verdiği tepkide, "Odalarımızın aidatlarıyla Yassıada’da kumarhane yaptırıldığı iddiası gerçek dışıdır. Odalarımızın siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılması son derece yanlıştır" sözlerine yer verdi.

Başkan Güler, "Tüccarımız, sanayicimiz, esnafımız zor günler yaşarken yapılacak en iyi iş destek olmak, en iyi siyaset de çözümün bir parçası olmaktır. Herkesi bu bilinçle hareket etmeye davet ediyorum.@RHisarciklioglu" paylaşımında bulundu.

AK Parti Teşkilatından Kazım Kurt'a tepki yağıyor

AK Parti yöneticileri de sosyal medya hesaplarından paylaştıkları mesajlarla Kazım Kurt'a tepki göstermeye başladı.

Tezişçi'den Herkese Anladığı Dilden! | Eskişehir Haber Ötesi

Metin Tezişçi

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı ve Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Metin Tezişçi : "Odunpazarı Belediye Başkanı belediye yönetmek yerine iftiralar ile kamouyunu meşgul etmesi kabul edilemez. Hadsizliğe gerek yok!" dedi.

Hasan Burgaz

Hasan Burgaz'dan Büyükerşen'e tepki

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hasan Burgaz da, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Yalanlar bir yere kadar. Attığınız bu iftiralar gerçekleri ile bir gün çıkar önünüze. Utanır mısınız? Hiç zannetmiyorum.. Çünkü gerçekten tam bir çöküş içerisindesiniz..." diye yazdı.

Neslihan Çavdar

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Neslihan Çavdar da, sosyal medyadan "Hiçbir dayanağı, gerçekliği olmayan iftiralar ortaya atıp gündeme gelmek artık kronik bir hastalık olmuş! Allah şifa versin..." dedi.

Alperen Teker

AK Parti Eskişehir il Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Alperen Teker de, "Akıl ve mantık dışı, deli saçması yalanlar ortaya atmak ancak CHP zihniyetine yakışır" dedi

Ali Acar

AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar da attığı tweette, "Esnaflarımıza ve Ticaret Odalarımıza sorunların çözümünde onlarla istişare ederek destek olacağınıza, odalarımıza iftiralar atarak, onları karalayarak siyaset yapamazsınız. Esnaf ve Ticaret Odalarımızın yanındayız. Siyaset yapmayı da #beceremediniz" dedi.

Yorumlar (1)
Ömer Zeydan 1 hafta önce
Şehrimizin medya kuruluşlarından takip ettiğim ve üzüntüyle karşıladığım bu haber nedeniyle bir açıklama yapma gereği duydum.
Faaliyetleri 5174 sayılı yasa ile belirlenmiş ve sınırlanmış olan çatı kuruluşumuz TOBB adını bir kumarhane yatırımı ile birlikte anmak en hafif tabiriyle abesle iştigaldir. Bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz ve belkide siyaseten yapılmış olan bu ifade gerçekleri yansıtmaktan son derece uzaktır.
TOBB olarak Yassıada’da yapılan iş özetle şöyledir; yaklaşık 103 bin metrekare olan Yassıada üzerinde, ihtiyaç halinde ziyaretçilerin konaklamasına imkân veren bir otel, 600 kişilik kongre merkezi ve 4,193 metrekarelik demokrasi müzesi inşa ettik. Ayrıca 27 Mayıs darbesinden sonra kurulan düzmece mahkemede yargılamaların yapılmış olduğu spor salonunu ise bir müzeye dönüştürdük.
Yıllarca bakımsızlıktan ve terk edilmişlikten dolayı harabeye dönüşen, tarihi ve kültürel miraslarımıza da sahip çıktık. Onları restore ettik. 62 bin metrekareyi, yapısal ve bitkisel peyzaj alanı yaparak, doğaya ve çevreye duyduğumuz hassasiyeti de gösterdik. 388’i ağaç olmak üzere 20 binden fazla yeni bitki dikildi. Yaptığımız bu çalışmalarla Yassıada, daha yeşil ve estetik bir görünüme kavuştu ve Türk turizmine kazandırıldı.
Sayın Belediye Başkanı Kazım Kurt’un meclis toplantısındaki ifadesinde adı geçen Bozcaada’da ise TOBB nin herhangi bir yatırım faaliyeti yoktur.
Ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin en başından beri 365 Oda ve Borsa’sıyla TOBB tüm imkanlarını seferber ederek sağlanan ve devam eden tüm destek ve tedbirlerle özel sektörümüzün yanında yeralmıştır. Bu kapsamdaki faaliyetlerini halen yoğun bir şekilde sürdürmektedir.
TOBB sağ elin verdiğini sol el bilmez anlayışı ve 365 Oda ve Borsa’ları vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine her yıl yapmış olduğu gıda destekleri, öğrencilerimize yönelik kırtasiye ve giyim yardımı, öğrenci bursları,halen devam eden 81 ile 81 okul yapımı, uzaktan eğitime katkı amaçlı öğrencilerimize 30.000 adet klavyeli tablet hediyesi, ülkemizin çeşitli lokasyonlarındaki kültürel ve tarihi varlıklarının restorasyonları gibi bir çok sosyal faaliyetleri ise asla göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. TOBB’nin ve 365 Oda ve Borsa’nın öz kaynakları ile yaratılmış olan önemli büyüklükteki fonlar sayesinde, “Nefes Kredileri” Oda/Borsa üyelerimize zor zamanlarında çok defa ucuz ve uzun vadede kredi finasmanı sağlanmıştır.
Kara gümrük kapılarımızın dünyayada örnek gösterilecek şekilde düzenlenmesi ve işlevlerinin artırılması, TOBB ‘nin Türkiye’nin otomobili TOGG projesindeki önderliği, Sayın Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ABD’nin Şikago bölgesinde önceki gün açılışını yaptığı ve sözkonusu bölgede bir ilk olan “Türkiye Ticaret Merkezi”(TTM) gibi ihracatımızı artırıcı girişimler ise dünyayı kıskandıracak düzeyde ve hemen aklıma geliveren birer ekonomik faaliyetleridir.
Bunlara ilave edebileceğim daha bir çok olgunun varlığınıda kamuoyuna saygıyla duyururum.
Ömer Zeydan
Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı
Günün Anketi Tümü
Asgari ücrete yapılan zamdan memnun musunuz?
Asgari ücrete yapılan zamdan memnun musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@