banner251

Murat Özcan: "Pandemi döneminde 32 milyon kültür faaliyeti harcaması nereden kaynaklanıyor?"

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantılarının 2'incisi gerçekleştirildi. 2020 Mali yılı Kesin Hesap bütçesinin masaya yatırıldığı toplantıda, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kültür faaliyetlerine yaptığı harcamaların yüksekliği dikkat çeken konulardan biri oldu. 

ESKİŞEHİR HABER 28.05.2021, 19:49 03.06.2021, 16:10
Murat Özcan: "Pandemi döneminde 32 milyon kültür faaliyeti harcaması nereden kaynaklanıyor?"

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kültür faaliyetlerine harcadığı miktarı eleştiren Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Murat Özcan;" Dünya 1 yıldan fazladır pandemi süreciyle uğraşıyor. Dünya için olduğu gibi Türkiyemiz için de Eskişehirimiz için de farklı bir deneyim oldu. Vatanşalarımıza çağrıda bulunmak istiyorum Bugün herkes acilen bir şekilde bugün hükümetin rolü neydi, ne yapmalıydı. Allah korusun bir daha olursa ne yapmalı STK'lar odalar ne yapmalı belediyeler ne yapmalı gibi çalıştaylar yapmaları gerekir. Odaların STK'ların belediyelerin pandemide hiç rolü yokmuş gibi herkesin koltuklarında rahat rahat hükümet eleştirisi yapılıyor. Hep tavana bakarak bizi ıskalar mı diye bir kolaycılığın içerisinde aslında pandemi belediyelerin anlamlı rollar üstlenebileceği fırsat olmalıydı. 2019 yılında seçim geçirdik. 2018 ve 2019 yılında ciddi borç ve bütçe açığı ile geliyor. Aynı taktik var burada 2020 yılında, fazla yatırım yapmadan. Geçmişten gelen borçları biraz azaltalım. Seçimin yaklaştığı bir dönemde de kurdele kesicek yatırımları yapmak için hazırlık yapmamız gerekir. Sonra da ya kardeşim 2020 2019 pandemi ile geçti. Bizden nasıl hizmet beklersiniz diye bir fotoğrafı gibi oldu. Siz bütçenizi geçen yıl pandemi giderlerine 563 milyon lira gibi para koymuşsunuz. 148 milyon 746 bin lirasını kullanmışsınız bütçenin yüzde 60'ını kullanmışsınız. Siz kendi hazırladığınız bütçenin hazırlanması konusunda ya iyi bir bütçe hazırlanmadı ya iyi bir plan hazırlanmadı diye düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyemizin saha daha çok iş yapabilmesi için eleştiriler yapacağımızı baştan söylemiştim.  2018 yılında Belediyemiz 112 milyon lira bütçe açığı vermiş. 2019 yılında 247 bin tl bütçe açığı vermiş. 2020 14 bin lira bütçe fazlası verilmiş. Pandemi dönemi ve ekonomi ile ilgili eleştiriler var. 2018 yılında pandemi yokken bütçe açığı nasıl oluştu? Seçimin olduğu dönemde Bütçenin  3'te 1'i oranında açığı vermeyi göze alacak şekilde yatırım yapmışsınız. 2018 yılında 26 milyon, 2019 yılında 31 milyon  2020 yılında 32 milyon kültür faaliyetlerine harcama yapılmış bu nereden kaynaklanıyor? Bu harcamanın izaha ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.  

Murat Özcan: "Belediyelerin önemli roller alabileceği bir fırsat olabilirdi"

2020 yılı Mali Kesin Hesabına dair açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Murat Özcan, "Dünya pandemi süreciyle uğraşıyor. Dünya, Türkiye, Eskişehir, için farklı bir deneyim oldu. Pandemi dönemi ile ilgili belediyelerin hiç rolü yokmuş gibi değerlendirmeler yapıldı. Belediyelerin önemli roller alabileceği bir fırsat olabilirdi. Pandemiden dolayı bütçede gerileme yok. Gelirlerinizde düşüş olmamış. Gelirin yüzde 83'ünü devlet karşılıyor. Pandemi var diye devletimiz en ufak tasarufta bulunmamış, fazlasını vermiş" Dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@