Prof. Dr. Kemal Şenocak'ın 25 kasım günü mesajı

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü ile ilgili mesaj yayınladı.

banner265
ESKİŞEHİR HABER 24.11.2021, 17:09
Prof. Dr. Kemal Şenocak'ın 25 kasım günü mesajı

Kadına yönelik şiddet tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de önemli bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Dünya çapında milyonlarca kadın fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmakta; cinsel istismar, çocuk yaşta evlilik, fırsat eşitsizliği gibi çeşitli insan hakkı ihlallerine uğramaktadır. Bu büyük soruna dikkat çekmek amacıyla Bileşmiş Milletler (BM) 25 Kasım gününü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir. 

Prof.Dr. Şenocak; Kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin olarak atılacak her adımın çok kıymetli olduğunu ifade ederek; "Bugün kadınlar hayatın her alanında aktif bir şekilde rol almakta, toplumsal refah ve kalkınmaya değerli katkılar sağlamaktadır. Ancak bir insanlık sorunu olan kadına yönelik şiddet günümüzde yaygın bir şekilde devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet tüm dünyada etnik köken ve milliyet ayırt etmeksizin gerçekleşmekte, yaşamları yok etmekte ve toplumları parçalamaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve buna bağlı olarak kadınların güçlendirilmesi, gerek milli gerekse küresel kalkınmanın ve demokratikleşmenin çok önemli bir gereğidir. Dolayısıyla kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin olarak atılacak her adım çok kıymetlidir. Bu bağlamda kadınların eğitim olanaklarının genişletilmesi ve kadının sosyal statüsünü yükseltecek tedbirlerin alınmasının yanı sıra, kadına yönelik şiddete karşı cezai müeyyidelerin yetersiz kalmasının önüne geçilmesi de önem taşımaktadır" dedi.

"Bu düşüncelerle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün toplumsal duyarlılığımızı güçlendirmesini temenni ediyor; mutlu, huzurlu, sevgi dolu ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın son bulduğu bir dünya diliyorum." 
     
                                                                                                   

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@