banner251

Vali Ayyıldız: " Toplumun her kesimi hassasiyet göstermeli"

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız bir mesaj yayımladı.

ESKİŞEHİR HABER 10.05.2021, 16:13
Vali Ayyıldız: " Toplumun her kesimi hassasiyet göstermeli"

 Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız mesajında: "Her yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ülkemizde engelli haklarını ilgilendiren konularda farkındalık çalışmaları ve bilgilendirmelerin yapıldığı; engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun bir kez daha anlatıldığı bir haftadır. Zira engellilik; sadece bireyi değil bütün bir toplumu ilgilendiren ve hukuki, sosyal, ekonomik gibi birçok bileşende ele alınması gereken kapsamlı bir meseledir.

Son yıllarda engellilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusu; ülkemizde pozitif ayrımcılık kapsamında değerlendirilmiş ve sosyal hizmetler çeşitlendirilerek yaygınlaştırılmıştır. Engellilerin eğitime, sosyal hayata ve iş gücüne katılımına yönelik politikalar sürdüren ülkemiz dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaşmıştır. Diğer taraftan engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmaları bir lütuf olarak değil uzun süredir eksikliği hissedilen hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak değerlendiriyoruz. Buna rağmen yapılanları yeterli görmüyoruz, önümüzdeki süreçte değişen şartları ve ihtiyaçları dikkate alarak devletimizin yanında engelli kardeşlerimizin derdi ile dertlenen ve onlara destek sunan tüm paydaşlarımızla onları daha müreffeh bir seviyeye getirmeye çalışacağız.

Eskişehir Valiliği olarak eğitim hizmetlerinden evde bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine varıncaya kadar engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm üretme; herkesin bir arada huzur içinde yaşadığı ve her türlü engelin ortadan kalktığı bir şehir olma yolunda daha hızlı adımlar atacağımızı ve bu yönde yapılacak her türlü projeyi destekleyeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Hizmetler sektöründe özellikle yaşlı ve engelli bakım hizmeti verebilecek nitelikli personel yetiştirilmesinin yanı sıra dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler sonucu meydana gelen önemli değişimleri dikkate alarak toplumun tüm kesimlerine yönelik tedbirleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. “Önce insan” diyen ve insanı “yaratılmışların en şereflisi” gören bir değerler dünyasının varisleri olarak her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Bizim medeniyetimiz, gönüller arasına hiçbir engel koymayan sevgi medeniyetidir. Kalpler ve zihinler arasındaki engelleri kaldırmak, toplumsal bütünleşmeyi sağlamak; medeniyetimize sadık bir çizgide durmanın gereklerindendir. Sevgi medeniyetimizin dili olmuş bütün gönül mimarlarımız gibi Yunus Emre de şiirlerinin tam kalbine sevgiyi getirmiş ve “İki cihan bedbahtı kim gönül yıkar ise” diyerek gönül yıkanları, sevgisizleri “iki cihan bedbahtı” şeklinde nitelemiştir.

 “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” vesilesiyle bu kapsamda yapılacak tüm çalışmaların engelli kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm Eskişehirli hemşehrilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum." İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@