Eskişehir’de 8. sınıf öğrencisi Narin Daşdemir, yıl sonunda düzenlenen mezuniyeti için elbise almaya karar vermişti. 13 yaşındaki Daşdemir, devamsızlık hakkını ve tatillerini kullanarak tarlalara tarım işçisi olarak çalışmaya gitti. LGS sınavına da giren Narin, hem sınava hazırlanıp hem de tarlaya çalışmaya gidiyordu.

Narin Daşdemir’in durumunu gören ve harekete geçen ‘uSTaWSLaR’ isimli yardım grubu alkışlanacak bir harekete imza attı. Grup üyeleri Narin’in istediği mezuniyet kıyafetini hediye etti. Grup üyeleri tarlada çalışmayıp sınavına hazırlanması için ona bu hediyeyi verdiklerini söylediler. 

Narin Daşdemir, mezuniyetinde kıyafetini giyip kep atarken şu ifadeleri kullandı;

“Gündoğdu Mahallesinde yaşıyoruz. Maddi durumumuz fazla olmadığı için tarlaya gelmeyi düşündüm. Bana yardımcı oldular. Lise mezuniyet kıyafetimi onlar aldı. Tarlaya yine gelerek aileme biraz destek oldum. Hemen hemen 1 ay çalıştım. Bazen ablamla bazen de annemle geldiğim oldu. Bayağı zorlandım. Eti Sosyal Bilimler Lisesi’ni istiyordum, sınava girdim artık sonuçları bekliyorum”

Grup adına konuşan Satı Pir de şu ifadeleri kullandı;

“Buraya Ağrı’dan göç ettiler. Babası inşaat işçisiydi, şanssız bir kaza geçirdi. Baba kaza geçirince anne çalışmak zorunda kaldı. Çocuklarıyla birlikte hafta sonları tarlada çapa yaparak eşine destek oluyor. Anne işe gidince kızımızın ablası da okulu bırakarak dışarıdan liseyi bitirdi. Çünkü evde çocuklar var, küçük kardeş var, onlara destek olmak için o da kendi eğitiminden fedakâr oldu. 

Recep Taşel: "Yılmaz Büyükerşen adayım dedikten sonra adaydır" Recep Taşel: "Yılmaz Büyükerşen adayım dedikten sonra adaydır"

En son gördüğümde içim parçalandı. Çünkü her tarafı kabarmıştı ve kazandığı parasını ertesi gün ilaç parası olarak kullanmak zorunda kaldı. Bunu hemen ustavs ailesine haber verdik. Böyle böyle bir olay var dedik, hepsi de çok duyarlıydılar sağ olsunlar. Elbisesini ve ayakkabısını aldılar.  Narin en iyi bir şekilde mezuniyetine gitti. Ben de mezuniyetinde gittim ve yanında bulundum. Mustafa Kemal'in askerleri olarak onları da bu ülkeye iyi bir insan, iyi bir asker olarak yetiştirebilirsek, öyle görürsem ne mutlu bana bu dünyada cenneti yaşamış olacağım inşallah.”