Aydın’da çiğ süt toplama araçlarına araç takip cihazı takıldı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 261 çiğ süt toplama aracına mobil araç takip cihazı takıldı. Aydın’da bulunan 261 çiğ süt toplama aracına araç takip sistemi takılarak araçların takibi yapılacak. Çiğ...

GENEL 25.09.2017, 10:05
Aydın’da çiğ süt toplama araçlarına araç takip cihazı takıldı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 261 çiğ süt toplama aracına mobil araç takip cihazı takıldı. Aydın’da bulunan 261 çiğ süt toplama aracına araç takip sistemi takılarak araçların takibi yapılacak. Çiğ süt toplama araçlarının belirtilen saatler dışında süt toplamasına izin verilmeyecek. Belirtilen saatler dışında süt toplayanlar hakkında cezai işlem yapılacak.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İl Müdürlüğümüz tarafından organize edilen Aydın İlindeki Üretici Şartlarında Üretilen Çiğ Sütün Toplanması ve Gıda İşletmelerine Ulaştırılmasına Dair Karar ile oluşturulan İl Süt Yürütme Komisyonunca belirlenen firmaca İlimizdeki 261 çiğ süt toplama aracına mobil araç takip cihazının montajı tamamlanmıştır. 28.06.20167 tarih ve 06 no’lu Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararı ile"Üretici Şartlarında Üretilen Çiğ Sütün Toplanması ve Gıda İşletmelerine Ulaştırılmasına Dair Karar" gereği İlimizde faaliyet gösteren süt toplayıcılarına ait çiğ süt toplayan araçlara MATS (Mobil Araç Takip Sistemi) montajı yapılarak belirlenen standartlara göre kayıt altına alınacak olup, 30.09.2017 tarihinden itibaren kayıt yaptırmayan toplayıcıların tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacaktır. Konu ile ilgili İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Kolluk Kuvvetleri, Belediye Başkanlıkları, Mahalle Muhtarlıkları, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları, Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Aydın Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, Aydın Süt Üretici Birlikleri ile diğer birlik ve kooperatifler müştereken görevli ve sorumlu olup Kolluk Kuvvetleri ve Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri tarafından 01.10.2017 tarihi itibariyle resmi kontroller başlayacaktır.

Söz konusu karar gereği çiğ süt toplama araçları her gün sabah-akşam olmak üzere sabah 10.00’a kadar, akşam ise 22.00’a kadar 2 saat içinde çiğ sütün toplama işlemlerini tamamlayarak süt toplama/süt işleme merkezlerine ulaştıracaklardır. Belirtilen çiğ süt toplama saatleri dışında sıcak süt toplanmasına izin verilmeyecektir. MATS (Mobil Araç Takip Sistemi) tespit edilen ihlaller ve yapılacak kontrollerde anılan kararda belirtilen saatler dışında süt toplayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Belirtilen saatlerin dışında sadece soğuk süt toplanacaktır. Bu kapsamda konu ile ilgili eğitim-yayım ve süt toplama araçlarının kayıt altına alma faaliyetlerine devam edilecektir” denildi.

Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@