Kadın muhtarın köyüne hizmet aşkı "kanser" tanımadı

- Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Baykent köyünün kadın muhtarı olan ve 1,5 yıldır kanserle mücadele eden Özgül Önder, mücadele azmiyle hem kanseri yendi hem de köyünün su sorununu çözdü - Muhtar Önder: "Kanserle mücadele ederken birçok iş başardım, bunların en önemlisi köyüme yetmeyen suya ek kaynak sağladım. 7 kilometre mesafeden köye su getirdim" - Köy sakinlerinden Gündüz: "Kaç muhtar geldi ama Özgül Önder gibi çalışan olmadı, tek başına bize su getirdi. Sağlıklı muhtarlar bu kadar çalışmazken, Özgül Önder hasta haliyle çok büyük mücadeleler verdi"

GENEL 25.02.2018, 12:29
Kadın muhtarın köyüne hizmet aşkı

ARDAHAN (AA) - GÜNAY NUH - Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Baykent köyünün kadın muhtarı olan ve 1,5 yıldır kanserle mücadele eden Özgül Önder, hem kanseri yendi hem de mücadele azmiyle köyünün su sorununun çözülmesini sağladı.

Posof ilçesine bağlı 50 haneli köyün 48 yaşındaki kadın muhtarı Önder'e 1,5 yıl önce göğüs kanseri teşhisi konuldu.

Ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlanan Özgül Önder, bu süreçte kanseri yenmek ve hayata bağlı kalmak adına kendisini köyüne hizmet etmeye adadı.

Önder, yakınlarının kendisine istirahat etmesi gerektiğini söylemesine rağmen daha çok çalışarak köyünün sorunlarına çözüm bulmaya çalıştı.

Bu süreçte bir yandan hastalığı ile de mücadele eden Özgül Önder, diğer taraftan İl Özel İdaresinin desteğiyle 7 kilometre uzaklıktaki bir kaynaktan boru ile su getirilmesine vesile olarak, köyünün su sorununun tamamen çözülmesini sağladı.

Köy sakinlerinin yaylada besledikleri hayvanlar için yine devlet desteğiyle ağıl yaptırmayı da başaran Önder, bu süreçte tedavisine devam ederek hastalığını da yendi.

Kadın muhtar Önder'in son 1,5 yıldır köyünün su sorununun giderilmesi ve ağıl yaptırılmasının yanı sıra bir çok hizmete imza atması köylülerin de takdirini topladı.

Köyüne hizmetlerinden dolayı bazı STK'lardan da çeşitli ödüller alan Özgül Önder, çok büyük bir hastalık ile mücadele ettiğini ancak bu mücadelenin çalışarak yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Hastalığın ilk günü itibarıyla mücadeleyi çalışarak başaracağına inandığını belirten Önder, şunları kaydetti:

"Herkese tavsiyem boş durmasınlar, hep çalışsınlar. Ben hiç boş durmadım, evde kalıp dinlenmek yerine çalışmayı tercih ettim. Dinlenirsem hastalığımın aklıma takılacağını düşündüm ve çalışmaya karar verdim. Özellikle hastalık dönemimde daha çok çalıştım, daha çok iş yaptım ve köyümün daha çok sorununu giderdim."

Hastalığı yenmesinin ardından köyün birçok sorununu çözdüğüne işaret eden Özgül Önder, "Kanserle mücadele ederken birçok iş başardım, bunların en önemlisi köyüme yetmeyen suya ek kaynak sağladım. 7 kilometre mesafeden köye su getirdim. Hastalığım suyun gelmesine vesile oldu. Ayrıca hayvanlar için ağıl yaptırdım, o da önemli bir ihtiyaçtı. Bunun yanı sıra vatandaşın her işine istekli şekilde koşturmaya çalıştım. Şükürler olsun boş durmayarak hastalığımı atlattım. Çalışarak kazanacağıma inanmıştım." dedi.

- "Kemoterapiden önce yaylaya gittim"

Bir anısını da anlatan Önder, "Bir torunum bana, 'Babaanne sen yarın kemoterapiye gideceksin ama bugün yaylaya gidiyorsun' dedi. Sabah tedaviye gidecektim ama yapmam gereken işleri yapmak için bir önceki akşam yaylaya gittim." diye konuştu.

Muhtar Önder, hasta haliyle köyüne yaptığı hizmetlerin kendisini son derece mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.

- Köyün kadınlarından Önder'e destek

Köy sakinlerinden Nejla Gündüz ise muhtarı çok sevdiklerini belirterek, birçok muhtara göre Özgül Önder'i çok başarılı gördüklerini söyledi.

Gündüz, "Kaç muhtar geldi ama Özgül Önder gibi çalışan olmadı, tek başına bize su getirdi. Sağlıklı muhtarlar bu kadar çalışmazken, Özgül Önder hasta haliyle çok büyük mücadeleler verdi. Köyün sorunlarını gidermek için adeta çırpındı, yayla ve köyümüzün yollarını yaptırdı. Çalışması iyi Allah'a şükür, kendisini seviyoruz." ifadesini kullandı.

Şahsenem Ergün de kadın muhtarın çalışmalarını takdir ettiğini belirterek, "Her zaman bizim için çok koşturdu, köyün ihtiyacı olan ağılı yaptırıp büyük bir eksikliği giderdi. Sorunlu yayla yolumuzu yaptırdı. Hem hizmet etti hem de hastalığını yendi." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:32
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:17
Yatsı 21:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@