Harkiv’de dökülen kan da Halep’te dökülen kan da birdir

GÜNDEM 22.03.2022, 22:32 23.03.2022, 09:53
Harkiv’de dökülen kan da Halep’te dökülen kan da birdir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün Ukrayna’da yaşanan ve hepimizin karşı çıktığı savaş, çifte standardı da göz önüne serdi. ‘Burası Ortadoğu değil, Afganistan değil neden kan dökülüyor?’ diyenleri de duyduk. Bizim için Harkiv’de dökülen kan ile Halep’te dökülen kan bir. Çünkü bizim medeniyetimiz bunu buyuruyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda konuştu. Twitter hesabından konuşmasını yayınlayan Mevlüt Çavuşoğlu, öncelikle toplantıyı düzenleyen Pakistan’a teşekkür etti. Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“BM Genel Kurulu tarafından geçen hafta Christchurch terör saldırısının yıldönümü, Uluslararası İslam Karşıtlığıyla Mücadele Günü kabul edilmesi, hepimizin ortak başarısı. 2018’de Filistin konusunda kabul edilen tarihi BM Genel Kurulu kararı bir başka başarıdır.

İslam’ın 14 asırlık kültürü, sanatı, ilim ve irfanı yeniden keşfedilmeyi bekliyor. Kudüs, Şam, Halep, Kabil gibi medeniyetlerimizin klasik merkezleri tahrip oldu, kimliklerini yitirdi. Birçok İslam ülkesinin adı savaş ve katliamla anılır oldu.

“SAVAŞ ÇİFTE STANDARDI GÖZ ÖNÜNE SERDİ”

Bugün Ukrayna’da yaşanan ve hepimizin karşı çıktığı savaş, çifte standardı da göz önüne serdi. ‘Burası Ortadoğu değil, Afganistan değil neden kan dökülüyor?’ diyenleri de duyduk. Bizim için Harkiv’de dökülen kan ile Halep’te dökülen kan bir. Çünkü bizim medeniyetimiz bunu buyuruyor.

Türkiye ile anlaşmazlığınız var diye Kıbrıs’taki Batı Trakya’daki Müslümanların haklarına sahip çıkmaktan geri durmak hakkaniyetli olur mu? Uygur Türklerinin durumunu görmezlikten gelmek doğru mu? Müslüman devletler bu ülkelerle sorun yaşasın demiyoruz. Tam tersine, iyi ilişkilerinizi Müslüman toplumların durumunu iyileştirmek için kullanalım diyoruz.

Ümmet olarak tek vücut olursak karşımıza çıkan her engeli aşarız.”

Yorumlar (0)
7
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:48
Güneş 05:33
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@