Eskişehir'in meşhur Dede Torun Mavi Kapak'ına önemli destek; Yıllardır bekliyorlardı! Eskişehir'in meşhur Dede Torun Mavi Kapak'ına önemli destek; Yıllardır bekliyorlardı!

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı bir internet programında yine çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Ortaylı, program sunucusunun Hocam Türkler kime oy veriyor, nasıl siyasetçi seviyorlar? Sorularına verdiği yanıtla gündem oldu. 

“Türk milletinin seçimde belirli kalıpları yok. Kendilerine yakın hissettikleri insanlara oy veriyorlar. Bütün dünya gibi fakat orada büyük bir kalıp var. Sıcaklık duyduğunuz insanlar olabilir, mizah tarafı hoşunuza gider. Eleştirme kabiliyeti, düzgün ve iyi konuşması hoşunuza gider. Daha başka özellikler vardır fakat Batı’da demokrasilerde insanlar oy verirken bu gibi şeylerden çok etkilenmekle beraber sonuçta hesap ne olur iş nereye varır ona bakıyor. Seçimini değiştimeye de çok eğimlidir. Batı’da görüyorsunuz birisi seçiliyor 4 sene sonra gitmek zorunda kalıyor. Çünkü tatmin edememiş ve demokrasi bu Yani 4 sene sonra gidebilmeli ve gitmeli insanlar. Türkiye’de bu işlemiyor belirgin vasıflarla hemen insanlar bir de müşterilerini kurarsa etrafı beslemeyi becerirse ona çok düşkün bizim millet. Artık bırak sadece hükümette muhalefette bile partisinin başında kalıyor. Yani seçim kazanamayan bir muhalefet lideri olabilir mi? Bir seçim iki seçim baktın ki düşüyorsun evine gidersin çok açık.”