Yeni belediye yeni hizmet binasını 19 Mayıs 2018’e yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, binaya yaşlı ve engelliler için yürüyen merdiven koyacaklarını söyledi.

“23 yıl sonra ilk kez yapmak bize nasip oldu”

Geçen Mart ayında başlayan inşaatın yüzde 70’inin tamamlandığını belirten Tok, 321 bin nüfuslu bir ilçeye yeni hizmet binası yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Tok, “1994 yılında İlkadım Belde Belediyesi olarak kurulan, 2008 yılında tüzel kişilikleri kaldırılarak kapatılan Gazi ve Yeşilkent Belde Belediyelerinin İlkadım adı altında birleştirilen ilçemize, 23 yıl aradan sonra nihayet yeni hizmet binası yapıyoruz. İlçemize ve vatandaşlarımıza yakışan yeni hizmet binasını yapmak bize nasip oldu. Yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen belediye yeni hizmet binasını hayata geçirme bahtiyarlığına erişmenin sevinci yaşıyoruz” dedi.

Erdoğan Tok şöyle devam etti: “Hizmet binamızın açılışını Samsun ve Türkiye için önemli bir tarih olan 19 Mayıs’a yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kıran Mahallesi’nde 20 dönümlük alan içerisinde 11 dönümlük alana yapılan bina tamamlandığında modern mimarisiyle bölgesinin kentsel gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlayacak. Şehir merkezindeki yoğunluğu rahatlatarak şehrin güneyinde bulunan alanları da geliştirecek” diye konuştu.

Selçuklu izleri

Selçuklu mimarisi kullanılarak içerisinde birçok hizmet alanının bulunduğu bir dev bir yapı inşa ettiklerini ifade eden Başkan Tok şunları söyledi: “Yeni belediye hizmet binamızı 20 dönümlük alan içerisine 11 dönümlük alana inşa ediyoruz. Binamızın yanına 2 bin 600 metrekarelik bir sahaya cami yapıyoruz. Karşısına da planda yerini işlediğimiz kongre ve kültür merkezi inşa edeceğiz. İçerisinde birçok hizmet alanının bulunduğu 600 cemaat kapasiteli cami, 5 bin m2’lik meydan, çocuk kreşi, spor alanları, meclis ve toplantı salonu, kafeterya, 2 katlı 800 kişilik otopark ve dinlenme alanlarının bulunduğu kampüs hüviyetindeki 20 dönümlük alandaki yapı, Beştepe Külliyesi gibi çok amaçlı hizmete alanlarına dönüşecek. Belediye binamız hem yeni görünümüne kavuşacak hem de modern ve akıllı belediyecilik kapsamına sahip olacak.”