Kanal İstanbul’un İlk köprünün temel atma töreni  gerçekleşti.

Türkiye uzun zamandır tartışılan büyük proje olan Kanal İstanbul 'un  İlk köprünün temel atma töreni  gerçekleşti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Hayalim' dediği asrın projesi Kanal İstanbul'da tarihi bir gün yaşanıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen törende ilk köprünün temeli atıldı.

Temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu;

"Gençlerimize sesleniyorum bütün olanlar bitenler bu ülkede iktidarda olan bizler neleri gerçekleştirdik. Hangi adımları attık bilmeniz gerekiyor. İstanbul Boğazı alarm vermeye başlayalı çok oldu.Boğaz'dan 1930'lu yıllarda yılda ortalama 3 bin gemi geçiş yapıyordu. Günümüzde bu rakam 45 bine ulaştı.Proje en ince detayına kadar çalışıldı. Her ne kadar birileri bize sorulmadı diye sızlanıyor kime sorulması gerekenlere soruldu. Bu ülkede bir dikili ağacınız yok. Eğer biz sizi dinlemiş olsaydık bunların hiçbirini yapamayacaktık. Biz dinlemedik biz yolumuza devam ettik. Bay Kemal bu çeşme açılışı töreni değil. Toplam altı köprü inşaa edilecek. Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı deyince bir duracaksın" Dedi.

Konuşmalarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:" Kanal İstanbul kendi kendine finanse edecektir. Dünya çapında bir esere daha kavuşacaktır. Türkiye'ye katkıları proje maliyeti ile kıyaslanamaz. Bugünkü CHP nasıl ön keseriz çabası içerisinde. Türkiye bu kısırlığı yaşamaya devam etti. Savunma sanayimiz küresel gücüne bizim dönemizde kavuştu." İfadelerini kullandı.

"İstanbul Hava limanı dünyanın en büyüklerinden biri oldu"

Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu Mehmet Şimşek resmen Eskişehirspor'un başkanı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:" Yatırıcıları tehdit ediyorlar. Devlette devamlılık esastır. Söke söke uluslararası mahkemeler ile bu paraları alırlar. Ödeme yapmazmış, bankalara ödeme yapmazmış. Bunlar tam anlamıyla çaylak ya... Milletimiz söylenenleri ciddiye almıyor. İnsan ölür kalır eseri eşek ölür kalır semeri. Ziya Paşanın dediği gibi ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.  Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temeni ediyorum Rabbim kazadan beladan korusun 6 yılda tamamlamayı nasip etsin" Şeklinde konuştu.

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş temel atma töreninde duayı gerçekleştirdi. Açılış Töreninde butonlara basıldı. sonrasında tanıtım filmi izletildi.