Acı haber 4 gün sonra geldi; Henüz 17 yaşındaydı! Acı haber 4 gün sonra geldi; Henüz 17 yaşındaydı!

Besicilik yapan Ahmet Erkek, "Vatandaşımız geliyor kurban alıyor. Ödemeye bütçesi yeterli olmuyor ‘bir ay sonra ödeyeyim’ diyor, ‘sonraki ay ödeyeyim’ diyor. Bu şekilde verdiklerimiz de oluyor vadeli satışlarımız da oluyor idare ediyoruz" dedi. 

Kurbanlık hayvan fiyatları geçen yıla göre ciddi bir yükseliş yaşanırken, üreticiler ise bu artışa rağmen maliyetlerden dolayı kazanamadıklarından yakınıyor. Kurbanlık fiyatlarının 5-9 bin lira arasında olduğunu söyleyen besiciler, kurban satışlarında  düşüş olduğunu diye getirdi.

“VADELİ VERDİKLERİMİZ DE OLUYOR"

30 senedir küçükbaş hayvan damızlık ve kurbanlık ürettiklerini söyleyen besici Ahmet Erkek, şunları söyledi:

"Bu sene en düşük kurbanlık fiyatı 5 bin TL en yüksek 9 bin TL civarı küçükbaş. Bu sene satışlarımız biraz daha ağır gidiyor ama ne olur tabi ki daha bilmiyoruz kurbana daha yaklaşık bir hafta gibi bir zaman var ne olur bilmiyorum. Şu anki yem fiyatlarına bakarsak maliyete bakarsak tam kurtarmıyor, başa baş gidiyor. Çok az bir karımız oluyor. 

Küçükbaş hayvanların büyükbaş hayvanlara göre işlemleri daha kolay oluyor az yorucu oluyor, eti daha lezzetli oluyor. Hayvanların yaylım olması et lezzetinde daha bir artı yaratıyor. Onun için küçükbaş hayvan tercih etmelerini isterim. Hayvanda dikkat edilmesi gereken konu özür, sakat olmaması lazım en az 6-7 aylık olması gerekiyor. Tüylerinin biraz daha bakımlı ve kaliteli olması gerekiyor. Vatandaşımız geliyor kurban alıyor. Ödemeye bütçesi yeterli olmuyor ‘bir ay sonra ödeyeyim’ diyor, ‘sonraki ay ödeyeyim’ diyor bu şekilde verdiklerimiz de oluyor vadeli satışlarımız da oluyor idare ediyoruz."