Toplantıda Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Atatürk'e hakaret ettiği yönünde iddialar ile gündeme gelen din adamını kınamak için hazırlanan metni CHP grubu adına okudu. 

Kınama metninin ardından söz alan Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Murat Özcan:"Tepebaşı'nda da buna benzer bir açıklama yapıldı. Tatsız bir takım hadiseler yaşandı. Siyaseten nezaket dışı bazı davranışları gördük. Özür dileyerek konular kapandı ama şunu belirtmemde fayda var. Cumhuriyet Halk Partisi grubu beyanat verince AK Parti grubundan da benzer ya da farklı açıklama yapılınca bir taraf kınıyor da bir taraf kınamıyormuş gibi bir intiba oluşuyor. Nezaketsiz bir anlayış oluyor sahada Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in başkanlık ettiği bir mecliste Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili herhangi  bir kamplaşmanın hiç kimsenin bir taraf olmadığı olmayacağını da AK Parti ve MHP adına rahatlıkla söyleyebilirim.

Kurucu liderimiz herhangi partinin kamplaşma tarafı olmamalıdır. Buna herkesin özen göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Emekli olduğunu bildiğimiz bir imamın istifaya davet edenler bile oldu. Sayın başkan bu konularda bir hassasiyetiniz var ki olmalıdır da. Cumhuriyet Halk Partisi grubunun daha önce yaşanmış birçok hadisede de bu protesto metninin okuması gerektiğini düşünülerdenim HDP milletvekilleri ve eş başkanları isim vererek hakaret içeren bir takım söylemlerde bulundular. Maalesef biz bu protesto metnini duymadık. Cumhuriyet Halk Partisinin İstanbul İl  Başkanının yapmış olduğu saygısız ifadelerde de burada aynı ifadeyi duymadık. Biz hassasiyetiniz yok demek istemiyoruz. Protestoya neden olacak konuların sanki sağ taraftan geldiğinde hakaret. Sol taraftan geldiğinde fikir özgürlüğü gibi algılanan bir durum olduğunda ortadaki samimiyeti kaldırıyor. Sadece kurucu liderimiz değil devlet büyüklerimizin hepsi için hakaret edildiğinde hep birlikte karşı çıkmalıyız" Şeklinde konuştu.

Kazım Kurt:"Her zaman gereken tepkiyi gösteririz"

Eskişehir'de öğrencilere ücretsiz çorba dağıtılıyor Eskişehir'de öğrencilere ücretsiz çorba dağıtılıyor

Murat Özcan'ın ardından konuşan Kazım Kurt:"Bizim bildiriyi okumaktaki amacımız hiç kimseyi suçlamak değil. Adalet ve Kalkınma Partisinde yöneticilik yapanların, meclis üyelerinin büyük çoğunluğu en az bizim kadar sahip çıkar. Atatürk herkesin ortak bir değeridir. Buradan HDP bunu dedi, Muharrem İnce bunu dedi, buradan böyle bir şey çıkmaz. Biz Atatürk'e karşı kim ne dedi ise her zaman gereken tepkiyi gösteririz. " Dedi.

Yılmaz Büyükerşen:" İki gruba da teşekkür ederim"

Tüm konuşmaların ardından konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen:"Yapılan konuşmalar gösteriyor ki Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri birlik ve beraberlik içerisinde. iki grubunda maksudu aynı iki grubu da teşekkür ederim" Diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Hazrian Ayı Olağan toplantılarının 1'incisi gerçekleştirildi. 36 gündem maddesi ilgili komisyona gönderilmesine karar verdi.  İkinci toplantının 11 Haziran Cuma günü yapılmasına karar verilmesi ile toplantı sona erdi.