IKBY Başkanı Barzani: "Bağdat’ın bizimle görüşmeme kararı Irak yönetimini ilgilendirir"

IKBY Başkanı Mesud Barzani, "Kerkük’e askeri müdahale gibi akıl karı olmayan bir girişimin gerçekleştirileceğini sanmıyoruz" dedi.

SİYASET 24.09.2017, 19:41
IKBY Başkanı Barzani: "Bağdat’ın bizimle görüşmeme kararı Irak yönetimini ilgilendirir"

IKBY Başkanı Mesud Barzani, "Kerkük’e askeri müdahale gibi akıl karı olmayan bir girişimin gerçekleştirileceğini sanmıyoruz" dedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, referanduma ilişkin nihai kararını açıkladı. Barzani, taraflarla toplantının sona erdiğini kaydederek, düzenlenen basın toplantısında “Bütün taraflar referandumun gerçekleştirilmesi konusunda hem fikir olduklarını vurguladılar. Bağdat’ın bizimle görüşmeme kararı Irak yönetimini ilgilendirir” dedi.

"Referandumdan sonra Bağdat’ın görüşmelere katılmaması bizi ilgilendirmez"

Konuyu 2013 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama’ya anlattığını ve kendisinin cevabının olumlu olduğunu kaydeden Mesud Barzani, “ABD’nin erteleme talebini ABD’ye sormak gerekir. Referandumdan sonra Bağdat’ın görüşmelere katılmaması bizi ilgilendirmez. Biz önümüzdeki hedefi biliyoruz ve ona göre devam edeceğiz” dedi.

"Türkiye’nin ’referandumun bölge güvenliğini tehdit ettiği’ görüşüne katılmıyoruz"

Barzani, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Türkiye’nin ’referandumun bölge güvenliğini tehdit ettiği’ görüşüne katılmıyoruz. Biz Kürdistan’ın bağımsızlığının bölgenin güvenliğini daha da sağlamlaştıracağı kanaatindeyiz” dedi. Türkiye’nin sınırdaki askeri hareketlilik olduğu ve kapıların kapatılabileceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Barzani, “Türkiye’nin askeri tatbikatı kendi sınırları içerisindedir ve bizi ilgilendiren bir konu değil. Sınırın kapatılmasını istemeyiz ama onlar böyle bir karar alır mı bilmiyoruz" dedi.

"Kerkük’te sorun çıkacağını sanmıyoruz"

Barzani, referandum konusunda kararlı olduklarını yineleyerek, “İrademiz kırılmaz. Kasım Süleymani buradaydı, görüştük. Ancak medyada yansıtılanlar doğru değil. Tüm güvenlik birimlerine gerekli talimatları verdik. İnsanların özgürce sandıklara gelip oylarını kullanmaları için gerekli her türlü tedbiri aldık. Oy vermek isteyenler oylarını verecekler, istemeyenler vermez bu onların kararı. Kerkük hattında ve Kerkük’te Peşmerge var. Kerkük’te sorun çıkacağını sanmıyoruz. 100 yıldır dünyanın bize bağımsızlığımızı vermesini bekledik ama olmadı. Bu yüzden biz kendimiz bu hakkımızı elde edeceğiz. ” ifadelerini kullandı.

"Bedeli ne olursa olsun, gerekirse canımızı veririz "

Barzani, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu karar ile biz kimsenin toprağını işgal etmiyoruz, hiç kimseye bir zarar vermiyoruz. Halkımız geleceğini belirlemek için irade beyanında bulunacak ve hiç kimse buna engel olamaz. Bedeli ne olursa olsun, gerekirse canımızı veririz ”

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@