Ürtiker; Halk Arasında Kurdeşen Adıyla Anılan Hastalık Bulaşıcı Mı?

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen deri hastalığı karşılaşanların akıllarına bulaşıcı olup olmadığı sorusunu beraberinde getiriyor.

banner187
SAĞLIK 03.12.2019, 14:22 03.12.2019, 14:29
Ürtiker; Halk Arasında Kurdeşen Adıyla Anılan Hastalık Bulaşıcı Mı?

Vücutta oluşan döküntüler ile kendini gösteren ürtiker hastalığı, vücutta birtakım alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşuyor. Vücut belli bir alerjen madde ile karşılaştığında anında bu alerjene tepki olarak cilt altından çeşitli kimyasal maddeler salgılayarak kendini koruma altına alıyor ve bu yabancı maddeye karşı immün sistem hızlı bir şekilde devreye giriyor. Tüm immün sistem çalışıyor ancak sadece vücudun belli bölgelerinde örneğin; dil, dudak, boğaz, yanak ya da kulaklarda daha fazla döküntü ve kızarıklıklar oluşuyor. Hekimler tarafından tipik görüntüsü ile kolayca tanınan ürtiker hastalığına kısa süre içerisinde müdahale edilmezse mortalite ve morbidite oranları da bir hayli yükseliyor.

Ürtiker hastalığı ile mücadele eden hastalarda oluşan kaşıntı ve deriden kabarık lezyonlar gündelik hayatı da oldukça aksatıyor. Vücuda giren allerjene karşı organizmanın ilk yanıtı histamin salgılamak olduğu için deride oluşan lezyonlar da kaşıntılı ve sancılı olabilmekte. Herhangi bir bulaştırıcı özelliğe sahip olmayan bu hastalıkta lezyonlar genellikle 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı vakalarda doktorlar tarafından acil adrenalin uygulaması olmazsa hayatı tehdit eden sonuçlar oluşabilir. Bu nedenle hafife alınacak bir hastalık tablosu değildir. Kendiliğinden geçiyor diye ürtikeri olduğu gibi bırakmak ve doktora gitmemek ölümlere bile neden olabilmekte. Eğer bazı alerjenlere karşı vücudunuzda böyle kaşıntılı lezyonlar oluşuyorsa en kısa sürede hekime danışmanızda fayda var.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:26
Öğle 13:01
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@