Şekerde büyük bilmece, muhalefetten müdahale çağrısı

Ömer Fethi Gürer: "Şekerde bir oyun oynanıyor. Bu oyuna siyasi iktidarın bir an önce müdahale etmesi gerekir.”

SİYASET 21.03.2022, 23:13 22.03.2022, 19:33
Şekerde büyük bilmece, muhalefetten müdahale çağrısı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fiyatlarındaki artışa ilişkin, “Bu fabrikalar satılmasaydı, kamuda olsaydı bugün ortaya çıkan sonuç yaşanmayacak; daha uygun fiyatta ürün, üreticiden tüketiciye zincir halkasında gidecekti. Bu nedenle özelleştirmelerin olumsuz yansımasını şekerde de görüyoruz. Şekerde bir oyun oynanıyor. Bu oyuna siyasi iktidarın bir an önce müdahale etmesi gerekir” dedi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, şeker fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Şeker fabrikaları özelleştikten sonra şekerin daha pahalı satıldığını söyleyen Gürer, “Şeker pancarı stratejik bir ürün. Şeker pancarından şeker, melas, alkol ve küspe elde edilir. Şeker fabrikaları özelleştikten sonra özel fabrikaların bulunduğu bölgedeki çiftçilere yeni koşullar getirildi. Daha öncesinde kamuda yüzde 10 olan kota cezaları, özelleşen fabrikalarda yüzde 5 oranına çekildi. Çiftçiler bu nedenle ekimden önemli ölçüde vazgeçtiler. Geçmişte 400 bini bulan şeker pancarı çiftçi sayısı, 90 binlere kadar da geriledi” diye konuştu.

“ZAMLAR ERKEN BAŞLADI”

Gürer, “TÜRKŞEKER Genel Müdürü ‘Ağustos ayına kadar şekere zam yok’ dedi. Ama yılbaşında 5 lira 30 kuruş olan TÜRKŞEKER’in bir kilo şekerini, dün marketten 8 lira 70 kuruştan aldım. Yani bu şeker, şu an bazı marketlerde 8 lira 70 kuruştan satılıyor. Bazı zincir marketlere de 5 kg üzerinden TÜRKŞEKER, şeker veriyor. Oradaki fiyatlarda da 5 kilo şeker 42 lira 50 kuruştan satılırken aynı yerde özel sektör fabrikalarının şekeri 59 lira 90 kuruştan satılıyor. Ama hafta sonu itibariyle toptancılara giden şeker fiyatları, özel sektör fabrikalarında 640 lirayla 800 lira arasında, 50 kiloluk fiyatlarda belirgin bir değişim oluştu. Bunun yansıması, önümüzdeki günlerde şekerin raftaki fiyatına olacak. Oysa TÜRKŞEKER’in genel müdürü ağustos ayına kadar zam olmayacağını söylüyordu, zamlar erken başladı” dedi.

“ŞEKERDE BİR OYUN OYNANIYOR”

Tüketicinin ciddi bir zamla karşılaşacağına savunan Gürer, “Özel fabrikalar diyorlar ki ‘Eylül ayındaki fiyatı bugünden biz piyasaya yansıtalım’. Burada tüketiciler mağdur olacak. Ayrıca şekerden mamul bütün ürünlerin fiyatları değişeceği için tüketici, sadece şekerden değil şekerden mamul tüm ürünlerde ciddi anlamda bir zamla karşılaşacak. Oysa bu fabrikalar satılmasaydı, kamuda olsaydı bugün ortaya çıkan sonuç yaşanmayacak; daha uygun fiyatta ürün, üreticiden tüketiciye zincir halkasında gidecekti. Bu nedenle özelleştirmelerin olumsuz yansımasını şekerde de görüyoruz. Şekerde bir oyun oynanıyor. Bu oyuna siyasi iktidarın bir an önce müdahale etmesi gerekir.”

Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:30
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:19
Yatsı 21:58

Gelişmelerden Haberdar Olun

@