Söke’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet bayramı kutlama töreni öncesinde İlçe Kaymakamlığı’nda düzenlenen tebrigatta İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Topçu Albay Hasan Emin Kurtoğlu ve Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran tebrikleri kabul etti.

Ardından Cumhuriyet Meydanına gerçekleşen kutlama törenine geçildi. Törende ilk olarak İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Topçu Albay Hasan Emin Kurtoğlu ve Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran tören alanında bulunan halk ve katılımcıların bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini beliren konuşmayı İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu yaptı.

Kurtbeyoğlu konuşmasında, “Cumhuriyetimiz 2 bin 200 yıllık tarihimiz ve devlet geleneğimizin, bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının zor şartlarda elde edilmiş bir kazanımıdır. Türkiye Cumhuriyeti 94 yıldır daha yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz ihanet gecesi ve benzeri çokça badireler atlatmış, karşısına çıkan her türlü zorluğu üstesinden gelmiştir. Bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almış, büyüyen ekonomisi, güçlenen demokrasisi, insan haklarına bağlılığı ile dünya devletleri arasında kendisine yer bulan, her çeşitten ihanetlere ve saldırılara rağmen milli birliğini yücelten Türkiye devleti bugünlere Cumhuriyetin kazanımlarıyla ulaşmıştır. Övünerek ifade etmeliyim ki Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti’nin ortak eseridir, vazgeçilmez varlığıdır” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler Canberk Bektaş ve Elif Aras günün anlamına ilişkin şiirlerini okurken, Söke Halk Eğitim Merkezi’nin Halk Oyunları Ekibinin Ege ve Adıyaman yöreleri gösterisi yer aldı. Törende Kıyarlar Özel Uygulama ve Eğitim Merkezi’nin engelli öğrencilerinin Türk Bayrağı ve Atatürk’ten oluşan koreografik gösterisi beğeni topladı. Kemalpaşa İlkokulu öğrencilerinden oluşan Murat Balkan yönetimindeki ritim grubu gösterisi Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine renk kattı. Söke İşletme Fakültesi öğrencilerinin koro halinde Atatürk’ün gençliğe hitabesini seslendirmelerinin ardından, Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni Söke Belediyesi Şehir Bandosu eşliğinde resmigeçit ile son buldu.

Söke’deki Cumhuriyet Bayramı törenlerine vatandaşların katılımlarının yoğun olduğu gözlendi.