Kağıthane’de 25 Temmuz 2022’de 20 yaşındaki Hasancan Bayırtı’nın evinin bulunduğu sokakta kalbinden ve sırtından bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili “kasten adam öldürme” suçundan yargılanan kardeşler Uğur Macit ve Ferhat Macit’in duruşmasına 7 Temmuz’da İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanık Ferhat Macit ile tutuksuz sanık Uğur Macit ve taraf avukatları katıldı. Mütalaasını tekrar eden savcı, sanıkların “haksız tahrik altında kasten öldürme’” suçundan 12’şer yıldan 18’er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

2 araç birbirine girdi; 1'i bebek çok sayıda yaralı var! 2 araç birbirine girdi; 1'i bebek çok sayıda yaralı var!

Son sözü sorulan tutuklu sanık Ferhat Macit çok pişman olduğunu, tutuksuz sanık Uğur Macit ise suçsuz olduğunu söyledi. Sanıklar beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ferhat Macit hakkında “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına, duruşma sürecindeki tutumu nedeniyle iyi hal; olayın oluş biçimi nedeniyle de haksız tahrik indirimi uygulayarak cezasının 10 yıla düşürülmesine karar verdi.

Mahkeme, Ferhat Macit'in tutukluluk halinin devamına ve sanık Uğur Macit’in de "kasten öldürme" suçunu işlediği sabit olmadığı ve suça ilişkin yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatına karar verdi.