Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların çıkıp çıkmayacağına ilişkin soruları yanıtladı. Karahan, yılın ikinci enflasyon sunumunu tamamladıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

500 TL ve 1000 TL Banknotlar Hakkında

Yüksek enflasyonla ilgili gündeme gelen 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusundaki soruya Karahan, şu şekilde yanıt verdi: "Henüz böyle bir para birimi olmadığı için, bu tür banknotlar için uyumlu makinelerin mevcut olup olmadığını bilmiyorum. Daha büyük banknotlara olan gereksinim, çeşitli faktörlere bağlıdır. Teknik değerlendirmelerin ardından karar veriyoruz. Mevcut banknotların bileşimini ve değişimini dikkate alarak analizler yapıyoruz. Eğer gereklilik görülürse, gerekli adımları atacağız."

Mevcut Durum

Türkiye'de şu anda tedavülde olan en büyük banknot 200 Türk Lirası. Ancak, ekonomi politikaları nedeniyle bu banknotun satın alma gücü hızla azalıyor ve dolaşımdaki miktarı artıyor.

Ayçiçek yağı fiyatları yeniden değişiyor! Artık almak hayal olacak Ayçiçek yağı fiyatları yeniden değişiyor! Artık almak hayal olacak

Örneğin, 2009 yılında, dolaşımda 1,77 milyar TL değerinde 8,8 milyon adet 200 TL banknot bulunuyordu.