Uzun bir süredir kameralardan uzak yaşayan Türkiye'nin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, aktif siyasete dönme planlarına ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı.

Ankara kulislerinde dolaşan söylentilere göre, Gül, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerini birleştirerek genel başkanlığını üstlenecek.

Abdullah Gül, 1991-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde beş dönem Kayseri Milletvekili olarak görev yapmış ve 2001'de AK Parti'nin kuruluşunda önemli rol oynamıştı. 2002'de Başbakan olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 58'nci Hükümeti'ni kuran Gül, 2007'de Türkiye'nin 11'nci Cumhurbaşkanı seçilmişti. Şimdi ise siyasi sahneye geri dönme hazırlıkları içinde olduğu söyleniyor.

TV100 köşe yazarı Barış Yarkadaş'ın aktardığına göre, Abdullah Gül'ün yakın çevresi, DEVA, Gelecek ve Saadet Partileri'nin bir araya gelerek yeni bir parti oluşturmasını ve Gül'ün bu partinin başına geçmesini planlıyor. Bu hamle, Gül'ün siyasi kariyerine yeni bir boyut ekleyebilir ve gelecekteki siyasi döneme hazırlık olarak yorumlanıyor.

Özgür Özel'den Yılmaz Özdil talimatı Özgür Özel'den Yılmaz Özdil talimatı

DEVA, Gelecek ve Saadet partileri, genel seçimlerde toplamda 25 milletvekili kazanmış, ancak yerel seçimlerde beklenen başarıyı elde edememişlerdi. Ancak, Gül'ün liderliğindeki yeni bir oluşum, siyasi denklemleri yeniden şekillendirebilir.