Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yayımlanan '2024 Dünya Göç Raporu'na göre dünyada en fazla mültecinin yaşadığı ülke Türkiye olarak açıklandı. Türkiye, yaklaşık 3,6 milyon mülteciyi barındırmakta ve bu mültecilerin çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor.

Açıklanan raporda, Türkiye'nin yanı sıra en fazla mülteci barındıran diğer ülkeler ise Kolombiya, Pakistan, Uganda ve Almanya olarak belirtildi.

Emek Mahallesi Sakinleri Tıkanmış Mazgalların Temizlenmesini İstiyor! Emek Mahallesi Sakinleri Tıkanmış Mazgalların Temizlenmesini İstiyor!

Uluslararası göç koridorlarından biri olan Meksika-ABD koridoru, en çok mültecinin geçtiği koridor olarak öne çıkıyor. Suriye-Türkiye mülteci koridoru ise en fazla mülteci akınının yaşandığı ikinci koridor olarak sıralanıyor. Üçüncü sırada ise savaşın devam ettiği Ukrayna-Rusya koridoru bulunuyor. Özellikle Meksika-ABD ve Suriye-Türkiye gibi koridorlar, en yoğun mülteci geçişlerinin yaşandığı alanlar olarak öne çıkıyor.

Raporda ayrıca, uluslararası göçün insani gelişme ve ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Bu alandaki uluslararası bağışların 2000'den 2022'ye kadar yüzde 650'den fazla artarak 128 milyar dolardan 831 milyar dolara yükseldiği ifade ediliyor.