banner251

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Ahmet Ataç’tan basına sansür!

Haber 05.06.2021, 15:08

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, basına açık şekilde düzenlenen meclis toplantısında sert ve rencide edici bir uslup ile muhabirimizin işini yapmasına engel oldu.

4 Haziran 2021  Cuma günü saat 16:00’da gerçekleştirilen Tepebaşı Belediye meclis toplantısında meydana gelen gerginlikte olayı fotoğraflamak isteyen Muhabirimiz Ufuk Azbay’a başkan Ahmet Ataç tarafından sansür uygulandı.

EskisehirHaber.com muhabiri Ufuk Azbay’ın söz konusu gergin anlarda basın özgürlüğünü kullanarak ve hiçbir üyenin kişilik haklarına zarar vermeden fotoğraf çekmesi, Tepebaşı Belediye başkanı Ahmet Ataç tarafından sert bir tepki ile karşılaşmasına neden oldu.

Yayınlamış olduğumuz görüntülerde de olayın açıkça gözler önüne serildiği gibi, Muhabirimiz Ufuk Azbay fotoğraf çekerken, Başkan Ataç, sert müdahale sonrası ve naif bir davranışla kenara çekilen ve bunun üzerine sadece işini yapan muhabirimizi sert ve yüksek bir ses tonu ile “O fotoğrafları silin izin almadan çekmeyin, gelin böyle” diyerek tüm meclis önünde rencide etti.

Olayın devamında muhabirimiz Belediye Başkanı Ataç’ın çağırması üzerine yanına giden ve esnada Belediye Güvenlik görevlisi tarafından çirkin bir müdahale meclis toplantısında çektiği fotoğraflar imha ettirildi.

Yaşanan olayın hukuki zeminini de hatırlatalım;

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği

MADDE 11: Meclis toplantıları halka açıktır.

Meclis Başkanı ve ya üyelerden herhangi birinin gerekçeli teklifi üzerine kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir.

Basın Kanunu

MADDE 3: Basın özgürdür.

Anayasa

MADDE 28: Basın hürdür, sansür edilemez.

MADDE 30: … basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz.

MADDE26: Bu hürriyet Resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar…

Yaşanan bu olaydan dolayı Ahmet Ataç’tan özür bekliyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@