Okul öncesi çocuğuna bakım desteği almak isteyen aileler bütçe yetiştiremeyince geriye tek bir seçeneği kalıyor. O da çocuğunu büyük anneye emanet etmek. Kimi çalışıyor kimi bir desteğe ihtiyaç duyuyor.

Okul öncesi çocuğunu yetiştirirken ebeveynlerin destek alması için önünde iki seçenek var. Bunlardan ilki çocuğunu anaokuluna vermek. Çocuğunu anaokuluna göndermeyi düşünen bir ailenin minimum her ay 7 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu tutar şehirlere göre değişiklik gösterse de sunulan aktivitelere göre de fiyatlar değişebiliyor.

Bu devirde kredi çekmek yürek ister; Faizler uçuşa geçti! Bu devirde kredi çekmek yürek ister; Faizler uçuşa geçti!

Ailelerin önünde başka bir seçenek daha bulunuyor. O da bakıcı ile anlaşmak. Bu düşünce ise anaokuluna göre çok daha masraflı. Üstelik bazı tehlikeler de doğabiliyor. Aylık 25 bin lirayı bulan bakıcı maliyetini ödeyebilecek bir ailenin de çocuğunun emniyetini sağlamak yine kendisine düşüyor. İster anaokulu olsun, ister bakıcı olsun her ikisi de ya asgari ücrette denk ya da iki katını bulacak düzeyde. Bu maliyetleri karşılayamayacak aileler için geriye tek bir seçenek kalıyor. O da eğer imkân varsa çocuğu ebeveynlerden birinin annesine emanet etmek.