Ardahan’da 2. Geleneksel Şiir, Şair Ve Âşık Günleri başladı

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen, “2. Geleneksel Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir, Şair ve Âşık Günleri” programı bugün başladı.Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda, Ardahan Üniversitesi Öğretim...

ARDAHAN 19.10.2018, 14:11
Ardahan’da 2. Geleneksel Şiir, Şair Ve Âşık Günleri başladı

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen, “2. Geleneksel Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir, Şair ve Âşık Günleri” programı bugün başladı.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda, Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kıldıroğlu koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ardahan Valisi Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, Rektör Yardımcısı Şakir Aydoğan, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, misafir öğretim üyeleri, şair ve âşıklar, akademik-idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Etkinlik Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu “ Resim Sergisi” açılışı ile başladı.

Serginin ardından programın açılış konuşmasını yazar-şair Recep Garip gerçekleştirdi. Garip’in ardından kürsüye çıka Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, “Ardahan Üniversitesi olarak bu önemli etkinliğin 2.’cisini düzenlediğimiz için çok mutluyuz. Amacımız toplumun kültürünü ve geleneklerini yansıtan değerleri siz gençlere aktarabilmektir. Geleceğin aynası olan siz gençlerimizi; sağlam karakterli, bilgili, birer birey olarak yetiştirmek en büyük gayemizdir. Edebiyat, sanat, şiir ve tarihle yoğrulmuş bu nadide şehrimizde buna benzer bilimsel ve entelektüel etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz. Üniversite öğrencilerimizi, Ardahanlı gençlerimizi gelecek yıl 3.’cüsünü gerçekleştireceğimiz bu organizasyona dâhil etmek için, konusu Ardahan olan “Ödüllü Şiir Yarışması” düzenlemeye karar verdik. Bu sayede dinleyici olarak gördüğümüz gençlerimizi, gelecek sene birer şair olarak görebilme imkânına sahip olacağız”dedi.

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez; ilimizin kültürle ve sanatla anılmasını sağlayan Ardahan Üniversitesi’ne teşekkür ederek, bu tarz etkinliklerin sürekli olarak düzenlenmesini istedi.

Konuşmaların ardından “Edebiyat ve Toplum” paneli gerçekleşti. Panelde konuşan konuk akademisyen ve yazarlar, felsefenin ve edebiyatın önemine değinerek, edebiyatın toplumun can damarlarından birisi olduğunu belirtti. Üniversite öğrencileri açısından kitap okumanın hayati önem taşıdığını vurgulayan konuşmacılar, ülkemizin gelişmişlik düzeyini arttırmak için birey olarak entelektüel yönün sürekli olarak geliştirilmesinin şart olduğunun altını çizdiler.

Programın ardından davetlilere katılım belgeleri takdim edildi. Şiir ve âşıklar programı ile etkinlik yarın gün boyu devam edecek.

Yorumlar (0)
7
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:48
Güneş 05:33
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@