Eskişehir’de bilgisayarcılık yapan Yusuf Duru, mobil oyunculuğun hala bilgisayar ve konsol piyasasıyla rekabet edebilecek durumda olmadığını belirtti.

Mobil oyunların daha rahat oynanabilmesi sebebiyle son dönemlerde ön plana çıktığını dile getiren Duru, “Türkiye'de oyuncu sistemleri konusunda bir düşüş söz konusu olamaz. Bilgisayar, konsol ve mobil oyunculukları birbirlerinden bambaşka seviyelerde. Hepsi ayrı birer kategori haline gelmeye başladı. Telefon oyuncusu bilgisayardan aynı tadı alamazken, bilgisayar oyuncusu da konsoldan aynı tadı alamayabilir. Şu anda tüm oyunlar platformlara özel olarak tasarlanıyor. Telefon cepte taşınabilecek bir durumda olduğu için tabii ki daha rahat ve son dönemlerde bilgisayardan daha çok tutuluyor. Ama rekabetçi turnuvalarda yer alan profesyonel oyunculara baktığımız zaman onlar hala bilgisayardan devam ediyorlar. Bu sebepten diğer cihazlar ile bilgisayarı aynı kategoride tutmak doğru olmaz” dedi.

Ortaokul öğrencisi olan İsmail Demir ise şu ifadeleri kullandı;

“Açıkçası ben pek bilgisayar oyunu oynamıyorum. Genellikle telefonumdaki mobil oyunları tercih ediyorum ve gayet memnunum. Zaten Türkiye’deki çoğu kişinin cep telefonu üzerinden oyun oynadığını düşünüyorum. Bu alandaki oyunların daha da çoğalması ve telefondan rahat bir şekilde açılması büyük bir artı. Telefondaki oyunlar eskiden böyle değildi, şu anda çok fazla gelişti. Diğer platformlardaki oyunlar bambaşka seviyede olabilirler ancak telefon bu konuda daha büyük bir rahatlık sağlıyor.”