Vatandaşın alım gücü düşerken, enflasyon her ay yükselişe geçiyor. Her yıl belirlenen asgari ücretin bu yıl da ara zam ile ikinci kez artırılması milyonlarca çalışan tarafından merakla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Işıkhan, asgari ücrete zam olmayacağını belirterek 'öyle bir şey gündemimizde yok' dedi.

Bu sayede 2 yıldır yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücrette temmuz aylarında  yapılan iyileştirme, 2024 yılı için şimdilik rafa kaldırılmış oldu.

AKP Grup toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Vedat Işıkhan, sorulan bir soru üzerine, "En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrete ara zam düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaz sıcaklıklarında otomobil kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Yaz sıcaklıklarında otomobil kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Enflasyonun hızla yükselmesinin etkisiyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından geçerli olacak şekilde ara zam yapıldı.

2022 yılının ocak ayında  4 bin 253 TL olan asgari ücret temmuz ayında yapılan yüzde 29,3'lük ara zamla birlikte 5 bin 500 TL'ye çıkartılmıştı.

2023 yılının ocak ayında asgari ücret yüzde 54,5 artışla 8 bin 506 TL olarak belirlenmiş, 2023 yılının temmuz ayında ise asgari ücrete yüzde 34 oranında ara zam yapılmış ve asgari ücret 11 bin 402 TL olmuştu. 

2024 yılının ocak ayında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 TL'ye çıkartılmıştı.