Enflasyon rakamlarıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi sendikaları ve işverenlerle ilgili gerekli anket çalışmalarını yapıyor. Bu iki veri asgari ücret belirlemede masaya yatırılacak. Fakat 20 Kasım’daki tespit komisyonunda revizyona gidilecek. Konuya dair açıklamayı geçtiğimiz günlerde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptı. 'Bugüne kadar hiç kurmadığımız bir asgari ücret komisyonu olacak' diyen Atalay, komisyonda asgari ücretli iki kadın ve iki erkek çalışanın olacağını belirtti.

Herkes 3 Ocak 2024 tarihinde açıklanacak yılın son enflasyon rakamına kilitlenirken, ‘Asgari ücret ne kadar olacak?’ sorusunun yanıtını uzmanlar verdi. Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, CNN Türk canlı yayınında anlattı. Asgari ücrete dair tahminini açıklayan uzman, o rakamı işaret etti. İşte Bayram’ın açıklamaları:

"Devletimizin pandemiden itibaren çalışanların, sabit dar, orta gelirlinin yanında oldu. Bu da son yapılan yüksek artışlara konu olabilir. Yine bir yüksek artış bekliyorum, son yapılacak yüksek bir artıştır.

2024’ün ortasından itibaren enflasyonun düşmesini öngörüyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Bu da yüzde 38-40'lar seviyesinde olacaktır.

Memur ve memur emeklilerimiz enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı alıyorlar. Yüzde 9 refah payı yansıyacak ve bununla birlikte memur, memur emeklisi yüzde 50 zam alacak. Bütün meslek gruplarına yüzde 50 artış yapılacağını öngörüyoruz. Asgari ücret bu orana göre belirlenmiyor. Gıda fiyatlarında artış yaşanıyor burada fahiş fiyatla mücadele kapsamında alınacak önlemler önemli. Yüzde 50’ye yakın bir asgari ücret zammını bekliyorum.

16 bin TL seviyesinde bir asgari ücret azami olacaktır. 16 bin TL’den başlamak üzere yeni asgari ücret konuşulacaktır. Şu anda piyasada asgari ücret, 11 bin 402 TL tutarı neredeyse kalmadı, ara zam yapıldı."

Yüzde 40 zam formülünde Ocak 2024 net asgari ücret 15.962 TL olacak. Yüzde 45’lik formülde 16.532 TL, yüzde 50’lik formülde 17.103 ve yüzde 55’lik formülde ise 17.673 TL’ye yükselmesi bekleniyor.