ASKON Eskişehir Başkanı Ali Semih Ünlü tarafından şu yazılı açıklama yayınlandı;

"ASKON Eskişehir olarak geçtiğimiz günlerde Eskişehir'in geleceğine katkıda bulunmak için siyasi partilere; şehrimizi büyütecek, zenginleştirecek, kaliteli modern bir şehircilik anlayışına sahip vizyondaki adayları belirlemeleri konusunda talebimizi kamuoyuyla paylaşmıştık.
 
Görüyoruz ki görev süresini tamamlamak üzere olan mevcut Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yaptığımız bu açıklamadan bir hayli rahatsız olmuş ve verdiği bir mülakatta, "Bir şehrin büyümesini kalabalıklaşmak veya bir sürü fabrika açmak gibi görüyorlar. Şehirlerin alabildiğine büyümesi doğru değildir" demiştir.
 
Eskişehir'i yıllarca "küçük olsun, benim olsun" mantığıyla yöneten ve son zamanlarda şehrimizin ticari ve sanayi yönünden gelişmesinin önündeki en büyük engel olan Yılmaz Büyükerşen'in bu tür konularda düşünmesini ve hatta konuşmasını sağladığımız için memnun olmakla birlikte; meselenin çarpıtılması nedeniyle konuyu detaylandırma gereği doğmuştur. 
 
"Şehirlerin plansız alabildiğince büyümesi" tabii ki doğru değildir. Ancak üç üniversiteye sahip, Anadolu’nun ticaret kavşağı olabilecek konumuna rağmen, Eskişehir’imizin büyümesine bilinçli bir şekilde engel olunmasının takdirini hemşehrilerimize sunarız. Burada vizyon sahibi belediye başkanına düşen bu büyümeyi; planlı, programlı, modern ve kaynak üreten bakış açısıyla gerçekleştirmesidir. Bizim gibi işadamları başta olmak üzere esnafımız, emekçimiz, gençlerimiz velhasıl tüm hemşehrilerimiz bu icraatları beklemektedir.
 
Dünyadaki şehirler tarih boyunca iki şekilde büyümüş ve zenginleşmiştir. Sanayi devriminden sonra birçok şehir, çevresine kurulan fabrikalar sayesinde üretime dayalı olarak büyürken bazı şehirler bu büyümeye hizmete dayalı, turizmi de eklemiştir. Hantal ve plansız büyümenin dışında da "gelişme" mümkündür!
 
Biz de Eskişehir’in iş adamları olarak bu şehrin yeni nesil bakış açısı ile çağın ve teknolojinin koşullarına uygun olarak yönetilmesinden başka bir şeyi hedeflemiyoruz. Yılmaz Büyükerşen'in vesayet yaklaşımıyla partisine aday dayatarak, gölge başkanla eski tip belediyecilik anlayışını devam ettirme çabalarını bırakmasını tavsiye ediyoruz. 

Bu şehri yöneten Sayın Yılmaz Büyükerşen başta olmak üzere bundan sonra gelecek tüm idarecilerin de bu bilinçte hareket etmesini istiyoruz!"