74 Yaşındaki Bisiklet Sürücüsüne Çarparak Öldüren Sürücü Tutuklandı! 74 Yaşındaki Bisiklet Sürücüsüne Çarparak Öldüren Sürücü Tutuklandı!

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Bayram öncesi et fiyatlarına gelen zam hiçbir vicdana sığmaz. Son bir buçuk aydır et fiyatlarında kilogram başına yapılan 70 liraya yakın fahiş zamlar bayram öncesi hiçbir vicdana sığmaz, kabul edilir gibi değildir.ESK Et ve Süt Kurumu bu işe derhal el atmalı. Artan maliyetler karşısında lokantalarımızda fiyat tarifelerimiz güncelliğini yitirmiş, esnafımız çok zor durumda kalmaktadır. Vatandaşımızın alım gücü düştükçe esnafımızın satışları oldukça etkilenmektedir .

Yapılan ithalatlar kısa vadede çözüm olabilir ama uzun vadede piyasanın daralmasına sebep olmaktadır. Arz talebi karşılamadığından dolayı fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Enflasyonla mücadelede bazıları tarafından üretici ve esnafımız günah keçisi olarak gösterilmektedir. Zamların sebebi biz değiliz. Bu olay bugünün meselesi değildir. Geçmişten bugüne kadar yapılan  tedbir hatalarının yansımasıdır. Yetiştirilen bir sığır en az 18 - 24 ay sonra verimli hale gelir.
2 yıl önce radikal kararlar alınmış olsaydı, süt fiyatlarına baskı yapmayarak, inek kesimlerinin önüne geçilseydi, bugün bu durumlara düşmezdik. 

Üretici son birkaç yıldır maliyetlerden dolayı daralmaya gitmesine sebep oldu. Uzun vadede üretici mutlaka desteklenmelidir. Anayı kesersen danayı bulamazsın demiştik. Bu durumla ilgili herhangi bir çalışma yapılmaz ise, et konusunda yurtdışına bağımlı kaldığımız son günlerde, yıl sonuna kadar etin kilogram fiyatı 1000 TL bandına gelebilir .

Arz ve talep dengesi birbirini karşılamayınca, sattığı malı yerine koyamaz hale gelen üretici bu durumda fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır .

ESK, Et ve Süt Kurumu duruma el koymalı, ithal edilen canlı hayvan ve karkas etleri piyasa spekülatörlerinin eline kaptırmadan piyasayı dengelemelidir. Aksi takdirde devam edilirse, ithalat yaptığımız ülkelerin çiftçilerinin ekmeğine yağ sürmeye devam ederiz. Enflasyonu önlemeyi bırakın, et krizi ile karşı karşıya kalır, fiyatlar yılbaşına kadar 1000 lira bandına gelebilir. Yetkilileri acil önlem almaya davet ediyorum.”