Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, şehrin geleceği için önemli adımlar atıyor. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Geleceği planlı ve dirençli şehirler konusunda çalışmalarımıza hız veriyoruz." diyerek Gündoğdu-1 ve Gündoğdu-2 Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri hakkında bilgilendirme yaptı. Bu projeler kapsamında, Gündoğdu'nun mekânsal ve sosyo-ekonomik açıdan geliştirilmesi, çevresiyle bütünleştirilmesi ve modern bir yaşam alanı haline getirilmesi hedefleniyor.

Kentsel Dönüşüm

Gündoğdu'da hayata geçirilecek projeler arasında öne çıkanlar arasında, bölgede 885 yeni konutun inşa edilmesi yer alıyor. Ayrıca, Porsuk Çayı'nın doğusunda Kanlıkavak Parkı'na benzer bir tasarıma sahip 42 bin metrekarelik bir yeşil alanın oluşturulması planlanıyor. Bu yeşil alan, şehre nefes aldıracak ve doğal yaşam alanlarına katkı sağlayacak.

Proje kapsamında ayrıca, bölgeye 2 adet kültür merkezi ve modern belediye hizmet binası yapılacak. Bu tesisler, bölgeyi sadece fiziksel olarak değil, sosyal ve kültürel açıdan da canlandıracak. Ayrıca, 19 Mayıs Caddesi'nin Borsa Caddesi üzerinden Cumhuriyet Bulvarı'na bağlanması planlanarak kent içi ulaşımın rahatlatılması hedefleniyor.

Planlı Ve Dirençli Şehir

Başkan Ünlüce'nin açıklamalarına göre, Gündoğdu bölgesine uzatılacak tramvay hattı, yeni yapılacak Gündoğdu Köprüsü ve çevre yolunun üzerinden geçerek mahallenin tamamına hizmet verecek. Bu sayede ulaşımın kolaylaşması ve bölgenin daha erişilebilir hale gelmesi sağlanacak.

Eskişehir'de Yaz Rüzgarlarıyla Birlikte Baskı Atölyeleri Canlanıyor Eskişehir'de Yaz Rüzgarlarıyla Birlikte Baskı Atölyeleri Canlanıyor

Eskişehir'in geleceğine yönelik bu önemli projeler, şehrin kalkınması ve yaşam kalitesinin artırılması açısından büyük bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu projelerin tamamlanmasıyla birlikte, Gündoğdu bölgesinin modern bir yaşam merkezi haline gelmesi ve şehre yeni bir soluk getirilmesi bekleniyor.