Dernek adına konuşma yapan Eğit-Der Şube Sekreteri Bekir Konuk, “Osmanlı dönemi 1848 yılında kurulan öğretmen okulları genelde şehir ve kasabalarda kısıtlı şekilde hizmet vermeye çalışıyordu. Bu okullarda yetişen öğretmenler şehir ve kasabadan alınıyordu. Bundan dolayı köye gitmek istemiyor, gitse de uyum sağlayamıyordu. Oysa nüfusun yüzde 80'i köylerde yaşıyordu. Köylü eğitimsiz ve kendi kaderine terk edilmişti. Padişahlık döneminde Anadolu’da okuma yazma oranı erkeklerde yüzde 5 kadınlarda binde 7'ydi Cumhuriyetle birlikte eğitimde hamle yapılmış Mustafa Kemal Atatürk eğitim seferberliğini başlatarak millet mekteplerini açmış ve kara tahta başında okuma yazma çalışması yapmıştır” dedi.

KÖY ÖĞRETMEN KURSU İLK ESKİŞEHİR’DE AÇILDI

Eskişehir'deki üzücü olayda Okul müdürünün hapsi isteniyor! Eskişehir'deki üzücü olayda Okul müdürünün hapsi isteniyor!

Bakan Mustafa Necati ve cumhuriyetin öğretmen kadrosunda Hürrem Erman, Edip Balkır, İsmail Hakkı Tonguç, M. Rauf İnan ve onlarcası ülkelerine ciddi hizmetler verdiklerini ifade eden Konuk, “Ancak köy öğretmeni sorunu henüz çözülememiştir. Bunun için önce köy öğretmen kursu ilk Eskişehir’de açılmış hemen sonrasında köy enstitüleri projesi hayata geçirilmiştir. Enstitülerin baş mimarı İsmail Hakkı Tonguç ve Bakan Hasan Ali Yücel’dir. Bu Proje köye Öğretmeni köyden yetiştirme ilkesiyle hareket edilmiş ve başarı sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİYE MÜŞTERİ GÖZÜYLE BAKAN EĞİTİM ANLAYIŞINA KARŞIYIZ

Enstitülerin, ulusal ve uluslararası çapta yazar, şair ve düşünür yetiştirdiğini ifade eden Konuk, “Bizim öğretmenlerimiz Fakir Baykurt, Ali Bozkurt, Hayrettin Uysal, Talip Apaydın, Dursun Akçam, Ümit Kaftancıoğlu, Mehmet Başaran, Talip Öztürk, Ali Başpınar ve yüzlercesidir. Bizler şunların öğretmenleri olmadık olmayacağız da; Yurdum kurumlarının parasını çadıra çevirip satanların, sakat hileli inşaat yapıp ölüme sebep olanların, deprem yardımlarını zimmetine geçirenlerin, deprem yardımlarını yağmalayanların "önce para" deyip toplum çıkarlarını hiçe sayanların, tarikatlarda çocukları taciz edenlerin, 6 yaşındaki kız çocuklarını eş edinenlerin çocuklarımızı bilimsel eğitimden yoksun bırakanların, öğrenciye müşteri gözüyle bakan eğitim anlayışına karşıyız” dedi.