Bayram tatili süresince yaşanan beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Soydemir, bayramda kırmızı et ve şekerli yiyeceklerin ağırlıklı olarak tüketilmesinin sindirim sistemini zorlayabileceğini belirtiyor. Sindirimi kolaylaştırmak için et tüketimini salata veya cacık gibi hafif yan ürünlerle birlikte tercih etmenin önemine vurgu yapıyor. Ayrıca yemeklerden sonra en az 30 dakikalık bir yürüyüşün sindirimi hızlandırabileceğini öneriyor.

'GÜNY'ÜZÜM Projesiyle Çiftçilere Hibe Desteği 'GÜNY'ÜZÜM Projesiyle Çiftçilere Hibe Desteği

Tatlı tüketimine de değinen Soydemir, yoğun şeker içeren tatlıların yerine sütlü tatlıları tercih etmenin ve meyve, ev yapımı komposto gibi daha hafif alternatifleri değerlendirmenin faydalı olabileceğini belirtiyor.

Et tüketiminde dengenin önemine de dikkat çeken uzman, yanında salata veya cacık gibi lifli ve hafif yiyeceklerin tercih edilmesini öneriyor. Ayrıca bulgur pilavı gibi yavaş sindirilen karbonhidratların kullanılmasının kan şekerinin ani yükselmesini engelleyebileceğini ifade ediyor.

Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra etin pişirme yöntemine de dikkat çeken Soydemir, etlerin kendi yağında pişirilmesini, ekstra yağ eklenmemesini ve aşırı tuzlu pişirilmemesini tavsiye ediyor. Özellikle diyabet hastalarının kan şekerinin ani yükselmesini önlemek adına bu noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Soydemir, bayram süresince bol su tüketilmesinin de önemine vurgu yapıyor ve sağlıklı bir bayram geçirmek için bu önerilere dikkat edilmesini tavsiye ediyor.