Kırım S400 Füzelerine Feda mı Ediliyor?

Kırım S400 füzelerine feda mı ediliyor? Eskişehir Kırım Derneği açıklama yapıyor.

CANLI YAYIN 01.07.2019, 15:35 01.07.2019, 17:00
Kırım S400 Füzelerine Feda mı Ediliyor?
banner232

2014 yılının Şubat ayında tüm dünyanın gözü önünde anavatanımız Kırım toprakları Rusya tarafından işgal edilmiş ve o günden bugüne Kırım’da yaşayan soydaşlarımız bir çok insan hakkı ihlali ve olumsuzluklarla karşılaşmıştır. Çağdaş dünyanın tanımadığı bu işgal sebebiyle, 2014 senesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından yaptırım uygulanarak Rusya’nın temsil ve oy hakkı elinden alınmıştır. İşgal süreci halen devam ederken ve Rusya her türlü kanun tanınmaz tutumunu sürdürürken 25 Haziran 2019 tarihinde yeni bir oylama yapılarak Rusya, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne 5 yıl aradan sonra anlam verilemez bir şekilde kabul edilmiştir.
 

Ancak esas dikkat edilmesi gereken bir husus ise; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 25 Haziran’da Rusya’nın AKPM’ne dönmesine ilişkin yapılan oylamada bir milletvekili hariç Moskova’ya tam destek vermiş olmasıdır. Avrupa Konseyi’ndeki oylamaya katılan Türk delegasyonunda; AKP üyesi 5, CHP üyesi 2, MHP üyesi 1 ve HDP üyesi 2 milletvekili kabul oyu kullanmıştır. Oylamaya İYİ Parti milletvekili Zeki Hasan Sidali katılmayarak heyet kararına uymamıştır.
Kırım’ı işgal eden Rusya’ya verilen  destek Türkiye’de yaşayan Kırım Türklerini üzmüş ve rencide etmiştir. Özellikle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi AKP Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay’ın evet oyu vermesi Eskişehir’de yaşayan on binlerce Kırım Tatarı tarafından hoş karşılanmamaktadır.
    7 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen bir toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  “Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız” demiştir. Sayın Bakan Avrupa’daki bazı ülkelerin Kırım’ı unutmaya başladıklarını söylemiş, Türkiye her zaman Ukrayna’nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olmuştur ve Ukrayna’nın egemenliğini desteklemiştir. Bu çerçevede yine Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız ve her platformda bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Ukrayna’ya verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.”şeklinde konuşmuştur.
    Bu   açıklama karşısında  aynı partiden olan 5 milletvekili Ukrayna ve  Kırım Tatarları aleyhine olan  karara destek vermişlerdir. Bu durum oldukça çelişkilidir. Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kırım politikası S400 füzelerine fedamı edilecektir.      
 
     Kırım’ın hukuk dışı işgalini Türkiye’nin tanımaması uluslararası hukukun gereğidir. Çünkü, Avrupa Konseyi üyesi Rusya’nın Kırım’ı işgali uluslararası hukuku yok saymaktır. Kırım, Kırım Tatarlarının anavatanıdır, onların yeniden bir sürgün yaşamaması için tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin desteği alınarak Kırım’ın eski statüsüne dönülmesi için gerekli her türlü girişim yapılmalıdır.

     Kırım Tatar Türklerinin mücadelesine Türkiye gerekli desteği vermeli, işgalden sonra Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerinin önlenmesi için daha çok çaba harcamalıdır.
Bunun sağlanmasında büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti’ne düşer. Karşılıklı ekonomik çıkarlar önemli olmakla beraber, Kırım Tatarları ile olan tarihsel ve kültürel bağın gözetilmesi gereken bir unsur olduğu unutulmamalıdır. 

   Günümüzde başta Eskişehir olmak üzere Kırımdaki Tatar nüfusundan daha çok Kırım Türkü Anadolu’da yaşıyorsa, bunun sebebi Kırım Hanlığının Rus nüfuzuna geçmesidir.  Tüm bu gerçekler gözardı edilerek tıpkı Yunanistan ın NATO ya geri dönüşünde verilen karar gibi  Rusya nın Avrupa Konseyi ne geri dönüş kararına OY veren Vekillerimiz Tarih önünde mutlaka hesap vereceklerdir.
   Bizler Kırım kökenli Türk vatandaşlarını temsilen Eskişehir Kırım Derneği, Kırım Gelişim Vakfı ve Eskişehir Kırım Halkbilim Derneği olarak bu ortak bildiriyle, komisyonda Rusya lehine oy kullanan başta Eskişehir milletvekilimiz Emine Nur GÜNAY olmak üzere siyasi parti ayırt etmeksizin tüm heyet üyelerini kınıyor, Türkiye’nin menfaatine değil Rusya’nın çıkarlarına hizmet ettiklerini düşündüğümüzü kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@