Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şu açıklama yapıldı;

Muharrem İnce merak edilen o soruyu yanıltadı; İstanbul'a aday olacak mı? Muharrem İnce merak edilen o soruyu yanıltadı; İstanbul'a aday olacak mı?

"Türkiye, NATO’nun açık kapı politikasını daima desteklemiş bir ülkedir. Şimdiye kadar hiçbir ülkenin ittifaka girmesine keyfi sebeplerle engel çıkarmadık.

Zirve toplantılarımızda ve ikili görüşmelerimizde İsveç’in NATO’ya katılımı meselesi gündemimizde yer aldı. #NATOSummit

Ülkemizin beklentilerini, Üçlü Muhtıra'da kayıtlı hususları, bugüne kadar İsveç’in taahhütlerini yerine getirme noktasında güncel durumunu değerlendirdik.

Yaptığımız ortak açıklamayla İsveç’in üyelik süreciyle ilgili önümüzdeki dönemde atılacak adımları tespit ettik.

Buna göre; Üçlü Daimi Ortak Mekanizma yanı sıra İsveç’le Bakan düzeyinde kurulmasına karar verilen İkili Güvenlik Mekanizması'yla terörle mücadelede iş birliğini artıracağız.

İsveç, tüm terör örgütleriyle mücadele başta olmak üzere Üçlü Muhtıra'da kayıtlı hususların uygulanmasını içeren bir yol haritası sunacak.

Ayrıca İsveç, ülkemizin Avrupa Birliği üyelik sürecine, ekonomimiz açısından kritik önemi haiz Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesine ve vize serbestisine, birlik üyesi sıfatıyla aktif destek verecek.

Türkiye’ye uygulanan, özellikle savunma sanayi alanındaki kısıtlamaların kaldırılması noktasında İsveç, üzerine düşeni yapmayı sürdürecek.

Elbette İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini onaylayacak merci, millî iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

İsveç’ten mutabakata varılan maddelerde somut ilerlemeler göreceğimize inanıyorum."