Meral Akşener: "Beni övmeye doyamayanlar çirkin sözlerle üzerime yürüdü" Meral Akşener: "Beni övmeye doyamayanlar çirkin sözlerle üzerime yürüdü"

Geçmişte milletvekilliği, bakanlık, başbakan yardımcılığı ve 2018 seçimleri sonrasında kısa süre TBMM Başkanlığı da yapan, Türk siyasetine damga vuran isimlerden birisi olan Deniz Baykal'ın cenazesi Ankara’da düzenlenen törenlerin ardından Devlet Mezarlığı’na defnedildi.  

Deniz Baykal (85) Ankara'da 11 Şubat'ta yaşamını yitirdi. Önceki CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal için bugün sabahleyin ilk olarak CHP Genel Merkezi’nde tören düzenlendi. Daha sonra TBMM’de resmi tören düzenlenen Baykal için Ahmet Akseki Camisi’nde öğlen namazı sonrasında cenaze namazı kılındı.

Baykal’ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Devlet Mezarlığı’na getirilerek burada toprağa verildi. Mezarlıktaki törene Baykal ailesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çok sayıda siyasetçi katıldı.

BAYKAL’IN ÖZGEÇMİŞİ

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri Colombia ve Berkeley üniversitelerinde 2 yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayımlandı. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. 15 (4), 16 (5), 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 ve 27. Dönemde Antalya Milletvekili seçildi. Türkiye- Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Üyeliği, 37. Hükûmette Maliye Bakanlığı, 42. Hükûmette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükûmette Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeliği yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baykal, evli ve 2 çocuk babası.

Baykal, 24 Haziran 2018 seçimlerinde oluşan 27. Dönem TBMM’de; Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanı seçildiği gün olan 12 Temmuz 2018 tarihine kadar TBMM Başkanlığı görevini yürütmüştü.