Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Dilara Tambova, “Hepimiz, bu çocukların geleceğinden sorumluyuz ve onların başına gelen her kötülüğün mesulüyüz;  zira öncelikle, bu karanlık yapılara göz yuman iktidar, aile, failler ve bu tür vahşetler karşısında yeterince çığlık atamayan bizler dahi 6 yaşında bir kız çocuğuna reva görülen bu zulümden sorumluyuz” dedi.

Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Dilara Tambova, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G., 6 yaşında imam nikahıyla evlendirilmesine olayına tepki gösterdi.

Bu vahşetin ortaya çıkarılmasından sonraki süreci dikkatle ve üzüntüyle takip ettiklerini ifade eden Dilara Tambova, “Bazı basın organları ve özellikle iktidar yanlıları tarafından inkâr edilen; inkâr etmenin faydasının olmadığı anlaşıldıktan sonra, olay hakkında birkaç söz söyleyen ve konuyu; esas düzleminden uzaklaştırarak, kriminal ve manevi boyutunu öne çıkarıp, meseleyi soyutlaştırmaya çalışanların, yalnızca tek bir amacı vardır. O da yıllardır korutup kolladıkları ve bizatihi kendi zihniyetlerini yansıtan ve fazladan birkaç oy uğruna, arka bahçeleri gibi kullandıkları cemaat ve tarikat yapılarını bu olaydan ari tutmaktır.

Bu asla kabul edilemez bir durumdur; çünkü buradaki en büyük sorumluluk bizzat devletindir. Çocuklarımızı korumaktan bile aciz isek konuşmaya dahi hakkımız olmamalıdır. Bizler! Hepimiz, bu çocukların geleceğinden sorumluyuz ve onların başına gelen her kötülüğün mesulüyüz;  zira öncelikle, bu karanlık yapılara göz yuman iktidar, aile, failler ve bu tür vahşetler karşısında yeterince çığlık atamayan bizler dahi 6 yaşında bir kız çocuğuna reva görülün bu zulümden sorumluyuz.

Gerçek olan şudur ki! Geçmişte de bazı cemaat yurtlarında yaşanan; bu tür insanlık ve gerçeklik dışı istismar davaları karşısında, “birkaç kereden bir şey olmaz” diyen aile bakanları, tecavüzcüsüyle evlendirilmesi söz konusu olan çocuklar için “küçüğün rızası olursa” diyebilen bir adalet bakanın olduğu bir ülkede yaşayan hiçbir çocuk güvende değildir.

Boşandığı eşi tarafından öldürüldü; Henüz 25 yaşındaydı! Boşandığı eşi tarafından öldürüldü; Henüz 25 yaşındaydı!

Ülkemizde yarattığı her türlü sorun ve dertten kurtulmak için, öncelikle bu iktidardan kurtulmamız, çocuklarımızın geleceği ve güvenliği açısından birinci vazifemiz olacaktır” şeklinde konuştu.