Eczacı Abdussamed Deveci, piyasada süren ilaç yokluğu nedeniyle hem kendilerinin hem de vatandaşların sorun yaşamaya devam ettiğini söyledi. Muadil ilaçların depolarda bulunmadığını, vatandaşların bu nedenle daha çok fiyat farkı ödemek zorunda kaldığını belirten Deveci, "Şimdi, son gelen zamlardan sonra ilaçtaki fiyat farkları çok fahiş çoğaldı. Mesela tansiyon grubunda bir hastamıza, 4 kutu tansiyon hapında 198 TL fiyat farkı çıktı. Bu emekli, normalde para vermemesi gerekir" dedi.

Osmaniye’de eczacılık yapan Abdussamed Deveci, eczanenin boş raflarını göstererek, "Raflarımızda ilaç kalmadığı için, şu rafla ben bir nöbete girsem gelen çoğu hastaya ‘yok’ diyorum. Yüzde 35’lik bir zam geldi ama yoklarımız daha da çoğaldı. Bakan, 'Bir yıl boyunca zam gelmeyecek' dedi. 'Şubat zammını şimdiye aldık' diye konuştu ama 1 yıl boyunca zam gelmezse bu ilaç yoklarının değişme şansı yok" diye konuştu.

"14 LİRAYA GRİPİN ÇOK PAHALI"

Abdussamed Deveci, ilaç yokluğu nedeniyle yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na şöyle anlattı:

"İlaç bulunabilirliği şu an için yüzde 70’lere falan düştü diyebiliriz. Zam geldi ama bu zamdan önce daha fazlaydı, şu an daha da düştü. Çok kritik bazı ilaçlar şu an yok, bulamıyoruz. Çoğu hastayı, günlük en az 20-25 kişiyi ‘İlaç yok’ deyip geri çeviriyoruz. Antibiyotik, klamoks gurubu falan, amoklavin grupları şu an için hiç yok maalesef. Gripin, bir ay önce, zamdan önce tanesini 3,5 liraya veriyorduk, zam geldi 10 TL oldu. Bir gün sonra yine zam geldi, 14 TL oldu. Ama şu an bir gün önce bir indirim yaptılar, geri 10 TL yaptılar, çünkü kimse almıyordu. 14 TL’ye bir gripin çok pahalı.

"YÜZDE 35’LİK ZAM GELDİ AMA YOKLARIMIZ DAHA DA ÇOĞALDI"

Şu an nöbet tutmak çok sıkıntı hale geldi. Raflarımızda ilaç kalmadığı için, şu rafla ben bir nöbete girsem gelen çoğu hastaya ‘yok’ diyorum. Yüzde 35’lik bir zam geldi ama yoklarımız daha da çoğaldı. Bakan, 'Bir yıl boyunca zam gelmeyecek' dedi. 'Şubat zammını şimdiye aldık' diye konuştu ama bir yıl boyunca zam gelmezse bu ilaç yoklarının değişme şansı yok. Daha da çoğaldı. Firmalar bu yıl şubatta yine bir zam istiyorlar, Bakan da 'vermeyeceğim' diyor; bakalım, inşallah sonumuz hayrolsun. İlaç, depolardan günlük 3-4 tane gelirse geliyor, o da hemen bitiyor zaten. İlaçtaki zam zaten aralık ayının 15’ine geldi. Ondan sonra ilaç dışı birçok ürüne, gripin tarzı birçok ürüne 3-4 defa zamlar geldi peş peşe, bu asgari ücret bahanesiyle ama o zamlı fiyatları duyanlar 'Tamam o zaman kalsın' deyip geri dönüyor. 14 TL bir gripine kimse para vermez.

FİYAT FARKINA TEPKİ GÖSTERİLİYOR

Şimdi, son gelen zamlardan sonra ilaçtaki fiyat farkları çok fahiş çoğaldı. Mesela tansiyon grubunda bir hastamıza, ben geçen dün bir hastaya verdim, 4 kutu tansiyon hapında 198 TL fiyat farkı çıktı. Bu emekli, normalde para vermemesi gerekir. Bir hasta, 4 kutu hap aldığı için 198 TL fiyat farkı verdi. Bir de sıkıntı şurada, tamam fiyat farkı, ilaç fiyatları düşsün diye var. Ama mesela o grupta fark çıkarmayan bir ilaç var, o da bir yıldan beri yok, gelmiyor depolardan. Böyle sıkıntılar var. Çok grupta mesela fiyat farkı var, fark çıkarmayan ilaç nerede? Yok depoda. O muadil gördüğü ilaç depoda yok ama fiyatta onu baz aldığı için fark çıkartıyor. 100-150 TL fark verenler var. Bu adam emekli, 20-25 yıl görev yapmış, şu noktada para vermemek istiyor ama verdiği fiyatlar çok fazla. Sürekli, mesela her gün bu sıkıntı var. İşte 'Bu kadar fark olur mu, daha önce vermiyorduk, daha az veriyorduk’ diyorlar. Sürekli problemimiz var bu konuda."